Naukowcy z Rumunii badają, czy plomb nie da się wykonać z grafenu, co z pewnością znacznie podniosłoby ich wytrzymałość.
Naukowcy z rumuńskiej firmy Elsevier, pracują bowiem nad jego zastosowaniem do wypełniania ubytków w zębach. Przeprowadzili niedawno kilka testów, mających na celu sprawdzenie jak bardzo toksyczne mogą być różne formy tego materiału dla ludzkiego organizmu – rezultaty tych badań są bardzo obiecujące.
Przeprowadzone zostały badania na trzech różnych formach grafenu: tlenku grafenu, tlenku grafenu z termicznie zredukowaną zawartością oraz grafenu z domieszką azotu. Dwa ostatnie warianty powodowały niestety uszkadzanie komórek, jednak tlenek grafenu był najmniej szkodliwy. Badacze sądzą więc , że jest to idealny kandydat do dalszych badań.
Czym jest grafen?
Grafen – płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał ten kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, w uproszczeniu określa się go mianem struktury dwuwymiarowej. Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne.
Na razie droga do grafenowych plomb jest jeszcze bardzo daleka i wymaga dogłębnych badań naukowych.
Źródła: elsevier.com onet.pl
I pomyśleć, że jeszcze kilkanaście lat temu plomby były gorszej jakości niż dzisiaj. Świetnie, że ciągle pracuje się nad nowymi technologiami.