Implanty stomatologiczne będą teraz służyć znacznie dłużej dzięki zastosowaniu innowacyjnej warstwy wykonanej z nanorurek z dwutlenku tytanu. Powłoka ta dodatkowo ma właściwości antyinfekcyjne i przyśpiesza gojenie po zabiegu chirurgicznym.
Implanty stomatologiczne, zazwyczaj wykonane z tytanu, przypominają stożkowate gwintowane śruby, na które nakłada się sztuczne zęby i umieszcza chirurgicznie w kości szczękowej. Większość z nich funkcjonuje bez zarzutu, tylko niewielki ich odsetek zawodzi – wypadają lub muszą być usunięte. Naukowcy z Michigan Technological University i University of Illinois w Chicago postanowili obniżyć ten wskaźnik do zera pokrywając implanty warstwą nanorurek z dwutlenku tytanu (TiO2), która sprawi, że będą one mogły służyć swoim użytkownikom do końca życia.
Nanotechnologia w stomatologii
Prace nad powszechnym zastosowaniem tytanowych nanocząsteczek TiO2 w branży stomatologicznej trwają co najmniej od kilku lat. Ostatnio znakomite rezultaty przyniosły badania prowadzone przez prof. Tolou Shokuhfar z Michigan Technological University oraz Cortino Sukotjo z University of Illinois Chicago (UIC) College of Dentistry.
Prof. Tolou Shokuhfar zapewnia, że nanocząsteczki bez trudu można pokrywać przeciwzapalnymi lekami, które po wszczepieniu implantu zaczynają być stopniowo uwalniane do organizmu człowieka. Możliwe jest także uzupełnienie nanostruktury dwutlenku tytanu kolejnymi nanocząsteczkami, tym razem srebra. Pierwiastek ten, ze względu na naturalne właściwości antybakteryjne, obniża ryzyko powstania stanów zapalnych po wszczepieniu implantu. Takie rozwiązanie – w ocenie prof. Tolou Shokuhfar zapewnia niemal stuprocentową pewność powodzenia najbardziej nawet skomplikowanego zabiegu.
Nie mniej ważna cecha nanocząsteczek TiO2 polega na stymulowaniu wzrostu tkanki kostnej. W stomatologii istotny jest także fakt, że nanocząsteczki dwutlenku tytanu są przezroczyste. Dzięki temu można łatwiej zapewnić pożądany efekt estetyczny, stosując na przykład implanty cyrkonowe.
Dwutlenek tytanu to jeden z ważniejszych materiałów we współczesnych technologiach, często stosowany jako środek antybakteryjny. Związek ten wykorzystuje się nawet w prototypowych szczoteczkach do zębów, nie wymagających pasty do zębów.
Tytanowe implanty zębów są obecnie najpopularniejszym typem implantów stosowanych w stomatologii.
Studio Uśmiechu MM Dent
Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:
Źródła:
Azonano.com
Infodent24.pl
Pingback: Studio Uśmiechu MM Dent - Blog - Czy diabetycy mogą mieć z implantów?
Pingback: Blog Stomatologiczny - Implanty zębowe - Tytan czy Cyrkon?
Pingback: Blog Stomatologiczny - Implanty zębowe 3D - Tixos
Zdecydowana większość implantów zębowych stosowanych w światowej stomatologii, wykonanych jest z tytanu. Jest on trwałym, solidnym materiałem. Implanty tytanowe po raz pierwszy zastosowano w 1965 roku. Od tego czasu technologia dentystyczna poszła do przodu. Implanty tytanowe świetnie łączą się z komórkami kostnymi. Zrastają się z kością szczęki lub żuchwy, w której są umieszczane. Pozwala to na stabilne i długotrwałe użytkowanie zęba i swobodne spożywanie wszelkiego rodzaju pokarmów. Tytan jest OK