Cukrzyca jest przeciwwskazaniem do zakładania implantów, ale jak się okazuje – dentyści na podstawie doświadczenia własnego i wyników badań coraz częściej uznają, że wszczepy u diabetyków mogą się jednak przyjąć, a rany zagoić.
Wątpliwości dotyczące wszczepiania implantów zębowych osobom chorującym na cukrzycę wynikają z tego, że rany wolniej i trudniej się goją, same zaś implanty gorzej integrują się z tkankami.
Warunkiem zaimplantowania diabetyka jest cukrzyca kontrolowana, czyli taka, w której wartość cukru we krwi jest zbliżona do prawidłowej, podobnie jak wartość innego wyznacznika wyrównania cukrzycy – hemoglobiny glikowanej. Prawidłowe wartości tych parametrów gwarantują dobre gojenie się ran i integrację wszczepu z kością.
Jeśli diabetyk pali papierosy, koniecznie musi rzucić nałóg – palenie utrudnia bowiem przyjęcie się implantu.
Decyzję o tym, czy w danym przypadku cukrzycy możliwe jest zastosowanie leczenia implantami, podejmuje specjalista po zapoznaniu się z wynikami badań oraz po rozmowie z pacjentem, z której wyniknie m.in. kwestia systematyczności przy kontrolowaniu cukrzycy. Trzeba bowiem pamiętać, że kontrolowanie prawidłowych wartości cukru jest istotne również cały czas po zabiegu implantowania, a nie tylko przed nim oraz krótko po.
Dlaczego implanty?
Nic nie zastąpi własnych zębów. Zdarza się jednak, że korzenie zębowe są w tak złym stanie, że nie da się na nich odbudować np. porcelanowego zęba. Kiedy traci się ząb, lukę należy jak najszybciej wypełnić – po to, by sąsiednie zęby nie rozsuwały się, nie wykrzywiały lub nie zmieniały ustawienia względem właściwej osi osadzenia w szczękach. Systemów protezowania jest sporo, ale idealnym rozwiązaniem wydają się implanty. Najczęstszymi wadami innych sposobów wypełniania luk są:
mała wygoda używania – skarżą się na nią użytkownicy protez ruchomych: uzupełnienia trzeba wyjmować po każdym posiłku i czyścić szczoteczką i pastą, oraz płukać specjalnym płynem; pojawiają się zaburzenia smaku, skuteczność żucia jest ograniczona – kęsy nie są dostatecznie rozdrabniane, co może prowadzić do zaburzeń jelitowo – żołądkowych, istnieje czasem konieczność stosowania kleju umocowującego protezę w ustach;
negatywny wpływ na stan kości szczęki i żuchwy – długoletnie noszenie ruchomych uzupełnień prowadzi do zaniku struktur kostnych, co skutkuje starczym wyglądem twarzy;
konieczność naruszania struktury często zdrowych zębów – w przypadku osadzania mostu konieczne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z luką; może to w przyszłości spowodować powikłania ze strony oszlifowanych zębów.
Implanty pozbawione są niewygody noszenia, a ich założenie nie narusza w żaden sposób struktury zębów sąsiadujących z wypełnianą luką. Największą zaletą implantów jest zaś, że odtwarzają ząb lub zęby nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym.
Źródło: „Żyjmy dłużej”
Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:
Źródło:
„Żyjmy dłużej”
Pingback: Studio Uśmiechu MM Dent - Blog - Czy diabetycy mogą mieć z implantów?