Wyszukiwanie

Potrzebny ortodonta warszawa

Potrzebny ortodonta dla dziecka… czyli 5 lat w kolejce.

Share Button

Jak informuje Martyna Szymczakowa, reporterka RDC, w Wojewódzkim Centrum Stomatologii w Warszawie na refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenie aparatem ortodontycznym trzeba czekać aż pięć lat. W tej chwili Mazowieckie Centrum Stomatologii prowadzi zapisy do lekarzy ortodontów na 2019 rok. Tak długie kolejki dotyczą jednak jedynie leczenia refundowanego przez NFZ, na prywatną wizytę wystarczy poczekać około tygodnia.

Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, tłumaczy, że Fundusz nie wiedział o tak długim czasie oczekiwania na wizytę. Co więcej, Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie ma kontrakt tylko do czerwca 2014 r., zatem niezgodne z prawem jest prowadzenie zapisów na 2019 r.

Zgodnie z informacjami, jakie w raportach są nam przedstawiane, średni czas o oczekiwania na udzielenie świadczenia w tej placówce to 731 dni. To prawie dwa lata, też długo, ale placówka informuje nas, że wielu pacjentów jest z listy skreślanych – odwołują wizyty lub się na nie nie stawiają – komentuje Agnieszka Gołąbek.

Niedawno portal Dentonet pisał na temat bardzo długich kolejek nie tylko do ortodonty (na podstawie Raportu Fundacji Watch Health Care (WHC) monitorującej dostęp do medycznych świadczeń gwarantowanych w Polsce):

Polacy na gwarantowane świadczenia zdrowotne czekają średnio 2,7 miesiąca. To niby mniej niż w połowie tego roku (3 miesiące), ale nadal nie ma w Polsce dziedziny medycyny, w której chorzy nie napotykaliby na ograniczenia w dostępie – czytamy w opracowaniu WHC.

Raport podkreśla duże bariery w dostępie do świadczeń specjalistycznych, w tym dwóch dotyczących dzieci.

Niepokojący jest długi okres oczekiwania na wizytę do kardiologa dziecięcego (np. 5 miesięcy do angiologa) oraz do dziecięcego ortodonty – prawie 9 miesięcy.

Czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym jest jeszcze dłuższy, bo wynosi 2,5 roku. Fundacja WHC sprawdzała placówki stomatologiczne, w tym analizowała przypadek 8-letniego pacjenta, który na aparat ortodontyczny musiał czekać aż 4 lata.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:Nadal długie kolejki do ortodonty dziecięcego.

Studio Uśmiechu MM DentŹródło: RDC / Dentonet

Share Button

Komentuj