Wyszukiwanie

cukierki bez cukru

Podatek od cukru sfinansuje leczenie zębów.

Share Button

W Vaud w Szwajcarii podatek od słodkich napojów będzie przeznaczany na opłacanie opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
Sukces Meksyku, w którym po wprowadzeniu podatku od cukru już drugi rok z rzędu utrzymuje się niższe spożycie cukru zachęcił do działania Szwajcarię. Powstał pomysł, by wprowadzić podatek od słodkich napojów i wykorzystać go na finansowanie opieki stomatologicznej. W założeniu pozyskane fundusze pokryją nawet 50 proc. kosztów leczenia stomatologicznego (z wyjątkiem leczenia ortodontycznego) dzieci i młodzieży do 18 r. ż.

W czerwcu nowy podatek, który ma wynieść nie więcej niż 0,30 franka szwajcarskiego za litrowe opakowanie napoju i około 0,10 franka za puszkę napoju ma być omawiany na zebraniu parlamentu kantonu Vaud, a na jesieni poddany pod głosowanie.

Podatek od cukru w Meksyku

W 2014 r. rząd Meksyku wprowadził podatek od słodkich napojów w ramach walki z nadwagą i otyłością, która przybiera w tym kraju rozmiary epidemii. W ciągu pierwszego roku po wprowadzeniu nowej regulacji, spożycie napojów słodzonych spadło o 5,5 proc., a w następnym o 9,7 proc.

Do dnia dziesiejszego już 19 państw wprowadziło podobny podatek od cukru, a kolejne rozważają taki ruch.

Więcej: fdiworlddental.org via infodent24.pl

Share Button

3 Comments

  1. Świetny pomysł, mając na uwadze fakt, że przecież wpływ cukru na stan uzębienia małoletnich jest niebagatelny. Ale już widzę to oburzenie matek, gdyby coś podobnego chciano wprowadzić w Polsce. Przecież to odebrałoby ich pociechom szczęśliwe dzieciństwo…

  2. Marcin

    Ciekawe podejście 😉 Zdecydowanie za dużo cukru jest w naszej diecie. Dlatego taki kierunek może być warty rozważenia. Po więcej ciekawostek i porad dentystycznych zapraszamy na adenta.pl/porady-stomatologiczne .

Komentuj