Wyszukiwanie

blog stomatologiczny mm dent

Obryzanie paznokci – ryzyko bruksizmu i wiele innych

Share Button

Według Academy of General Dentistry pacjenci, którzy podczas stresu obgryzają paznokcie, żują lub zaciskają na czymś zęby mają podwyższone ryzyko bruksizmu.

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami to problem, z którym zmaga się wiele osób i to nie zawsze świadomie. Bruksizm może mieć poważne skutki: problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne.

Zgrzytanie zębami powoduje z czasem ścieranie szkliwa. Może się także stać przyczyną bólu twarzy, nadwrażliwości zębów i recesji dziąseł, a w końcowym efekcie wypadania zębów.
Zgrzytanie zębami, mające psychologiczne podłoże, nie jest typowo stomatologicznym zaburzeniem, jednak powoduje wiele problemów z zębami i ogólnym zdrowiem. Pacjent może nawet nie uświadamiać sobie swojego nawyku i w efekcie wymaga nie tylko leczenia stomatologicznego, ale także terapii behawioralnej i rozluźniającej mięśnie twarzy. Nie zawsze pomoże jeden specjalista. Leczenie jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne. Oprócz opieki gnatofizjologicznej bardzo ważna jest współpraca ze stomatologami wszystkich specjalności, a przede wszystkim ortodontami i protetykami. Często lekarze polecają zakładanie na noc specjalnej nakładki na zęby, która uniemożliwia ścieranie, wyrównanie zgryzu oraz … relaks i zmianę trybu życia. Dlatego istotna jest również współpraca z neurologiem, psychologiem

Obgryzanie paznokci to nie tylko ryzyko bruksizmu

Obgryzanie paznokci może także powodować mikropęknięcia szkliwa, a nawet ukruszenia zęba. Uszkodzone zęby stają się bardziej podatne na próchnicę i złamania. Bardzo często też parafunkcje niezwarciowe prowadzą do zaburzeń zgryzu oraz do dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Częstą konsekwencją nawyku obgryzania zębów są zakażenia dróg pokarmowych, infekcje bakteryjne i grzybicze, a także zarażenie się ludzkimi pasożytami (owsikami, tasiemcem i glistą ludzką).

Obgryzanie może prowadzić także do:

  • Abrazja tkanek zęba
  • Uszkodzenia dziąseł
  • Stan zapalny płytki paznokciowej
  • … a także do nieświerzego oddechu.

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

2 Comments

  1. Niestety to coraz popularniejsza przypadłość.

    Tempo życia rośnie, więc stres naturalnie wzrasta.
    A niewiele osób ma pojęcie o technikach relaksacyjnych.

    Zaś jak ma, to często nie ma czasu ich stosować – jak medytacja.
    I przypominają sobie o niej, o nich, gdy są już np. nabuzowani negatywnymi emocjami i nie idzie normalnie, klarownie myśleć.

Komentuj