95 proc. 18-latków ma próchnicę! Wyniki Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej (lata 2008-2012) wskazują, że u 85,6 proc. dzieci 6-letnich stwierdzono próchnicę i wskaźnik ten nie zmienił się na przestrzeni czterech lat. W opinii RPD zasadne jest zatem używanie terminu “epidemia próchnicy u dzieci”.
Próchnicy można skutecznie zapobiegać i całkowicie ją wyleczyć. Mimo to na próchnicę choćby kilka razy w życiu choruje niemal każdy z nas. Nie ma się czemu dziwić: zaledwie połowa Polaków myje zęby codziennie rano i wieczorem.
Zdaniem rzecznika niepokojąca jest informacja, że 51 na 314 powiatów (dane na kwiecień br., przedstawione przez Naczelną Radę Lekarską) nie ma podpisanej umowy z NFZ na realizację świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży.
Oznacza to, jak podkreślił rzecznik w piśmie do Kopacz, że na terenie tych powiatów nie ma placówek, które z założenia chcą realizować świadczenia stomatologiczne u dzieci. Choć każdy gabinet stomatologiczny, który ma podpisaną z NFZ umowę na wykonywanie świadczeń ogólnostomatologicznych, może przyjmować dzieci i młodzież, jednak nie rozwiązuje to problemu, ponieważ – zdaniem RPD – doraźna wizyta u dentysty nie może być traktowana jako realizacja leczenia stomatologicznego dziecka.
Jednocześnie, według danych NFZ, w Polsce funkcjonują 664 gabinety stomatologiczne w szkołach. Warto byłoby zbadanie skuteczności ich działania i określenie stopnia satysfakcji dzieci i ich opiekunów z uzyskanych w nich usług medycznych.
Jak rozpoznać próchnicę?
Niestety samemu nie ma takiej mozliwosci. Łatwo można postawić mylną diagnozę bo bruzdy są przebarwione, i kazdy ma inną anatomie, a co za tym idzie wygląd zebów. Bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u dentysty – minimum 1 na pół roku. Jeśli mamy problem z higieną… częściej.
Inną częstą przypadłością jest Paradontoza – zapalenie przyzębia, które początkowo objawia się krwawieniem dziąseł i nadmiarem kamienia nazębnego, a w dalszej kolejności powoduje obrzmienie dziąseł i powstanie kieszonki między nimi a zębami. Na całym świecie aż 20% osób w średni wieku (35-44 lata) ma ciężką paradontozę, która prowadzi do wypadnięcia zębów. Panika zaczyna się zazwyczaj za późno (gdy zęby już się chwieją). Szkoda, bo schorzenie to można coraz skuteczniej leczyć.
Nie lekceważ stanu swoich zębów
Lekceważąc stan zębów, igramy ze swoim zdrowiem. Zgorzele i zapalenia tkanek mogą stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu i spowodować wiele groźnych schorzeń, np.:
- chorobę reumatyczną,
- zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego,
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- zapalenie tęczówki oka, żył.
Studio Uśmiechu MM Dent