Wyszukiwanie

virscan

VirScan – test pokaże hitorię wirusową

Share Button

Prawdopodobnie pamiętasz, kiedy ostatni raz przechodziłeś grypę – a co jeśli lekarza zapyta Cię o odrę czy ospę wietrzną? Twoja krew pamięta – znajduje się w niej zapis wszystkich wirusów z którymi zmagał się Twój organizm. Wystarczy mała kropla krwi aby poznać historię wirusową każdej osoby – co jest także ważne, taki test jest po prostu tani.

VirScan – tak nazywa się ten test, pokazuje, że dorośli ludzie, w ciągu życia zarażają się średnio 10 wirusami. Dzięki takiemu testowi możliwe jest zidentyfikowanie połączenia zarażeń wirusami z różnymi schorzeniami, takimi jak Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatigue syndrome – CFS).

Gdy zostajemy zainfekowani wirusem, nasz system immunologiczny odpowiada produkcją antyciał, które łącząc się z s odpowiednimi proteinami na powierzchni wirusa, neutralizują go. Te antyciała można znaleźć w naszym organizmie na długo po zniszczeniu wirusa – gotowe do jego zwalczenia w przypadku powrotu infekcji.

VirScan – testowanie krwi

Analizując skład krwi a więc i znajdujące się w niej konkretne przeciwciała, naukowcy są w stanie odczytać historię wirusową osoby. Próbka krwi wystawiona jest na działanie określonego wirusa – jeśli znajdujące się w niej antyciała zareagują, mamy potwierdzenie, że w przyszłości osoba była nosicielem.

Stephen Elledge z Uniwersytetu Harwarda i jego koledzy poszli o krok dalej i przygotowali specjalny test, za pomocą którego w jednym cyklu są w stanie przetestować próbkę krwi na obecność (w przeszłości) praktycznie wszystkich wirusów atakujących ludzki organizm. Test wymaga malutkiej kropli krwi i kosztuje zaledwie 25$.

Studio Uśmiechu MM Dent / BG

Źródło: newscientist.com

Share Button

Komentuj