Wyszukiwanie

dentysta warszawa

Suche usta – dysfunkcją ślinianek

Share Button

Walka z dysfunkcją ślinianek przybrała nowy wymiar, a to dzięki dokonaniom naukowców z University of Texas w San Antonio. To ważne, gdyż ślinianki, które odmówiły posłuszeństwa, w zasadzie bardzo rzadko wznawiają funkcjonowanie. – Do namnażania komórek macierzystych ślinianki wykorzystaliśmy przestrzenną strukturę, wykonaną z włókna jedwabiu – opowiada, kierujący badaniami, prof. Chih-Ko Yeh. Osiągnięte rezultaty są obiecujące. Komórki ślinianki należą do grupy szczególnie trudnych do wyhodowania w laboratoryjnych warunkach, zastosowanie rusztowania z włókien jedwabiu okazało się strzałem w dziesiątkę.

Wyniki pracy naukowców z University of Texas zostały opisane w czasopiśmie Tissue Engineering Part A.

Niedostatek śliny może być następstwem m.in.: cukrzycy, radioterapii, stosowania medykamentów, procesów starzenia się organizmu człowieka. Brak śliny w ustach wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, ponieważ taki przedłużający się stan może doprowadzić do rozwoju próchnicy, a nawet grzybicy jamy ustnej.

Jaką funkcję pełni ślina?

Ślina jest wydzielana przez ślinianki: przyuszne, podjęzykowe i podżuchwowe, a także przez małe gruczoły ślinowe, które są rozsiane w błonie śluzowej warg, podniebienia, języka i policzków.

Ślina pełni wiele ważnych funkcji:

  • umożliwia trawienie, gdyż zawiera amylazę ślinową, która bierze udział we wstępnym trawieniu skrobi do dwucukrów, a także połykanie pokarmów;
  • umożliwia mówienie;
  • zabezpiecza powierzchnię zębów i błon śluzowych przed uszkodzeniami;
  • ochrania jamę ustną przed bakteriami (w ślinie występują enzymy, które hamują wzrost bakterii lub zabijają je) i wirusami, a także innymi patogenami;
  • neutralizuje kwasy wytwarzane przez bakterie, a tym samym chroni przed rozwojem próchnicy;
  • odpowiada za prawidłowe odczuwanie smaku;

Dysfunkcją ślinianek – problem 5% społeczeństwa

Problem jest poważny, bo na przykład zespół Sjogrena to druga co do częstości występowania choroba autoimmunologiczna (po reumatoidalnym zapaleniu stawów). Zmaga się z nią do 5 proc. populacji. Choroba ta prowadzi do upośledzenia m.in. gruczołów łzowych i ślinianek. Te same dolegliwości powoduje kserostomia rzeczywista – w jej bardziej zaawansowanych stadiach może wystąpić zanik błony śluzowej jamy ustnej.

Suchość nie zawsze oznacza chorobę

Suchość w ustach być objawem zbyt małej ilości wody/płynów w organizmie (powinno się wypijać około 2 do 2,5 litra płynów dziennie) lub nadmiernego spożycia soli kuchennej (według WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów). Może być również skutkiem palenia tytoniu. U niektórych osób suchość w ustach pojawia się w sytuacjach stresowych.
Inną przyczyną suchości w jamie ustnej może być głębokie oddychanie przez usta. Także urazy głowy i szyi mogą przyczynić się do zmniejszonego wydzielania śliny.
Również zmiana poziomu hormonów może wpływać na funkcjonowanie ślinianki, często powodując u kobiet przechodzących menopauzę i już po niej suchość w jamie ustnej.

Źródłó: infodent24.pl, medicalnewstoday.com, poradnikzdrowie.pl

Share Button

Komentuj