Wyszukiwanie

dobry dentysta warszawa

Długie kolejki do stomatologów

Share Button

Jak wynika z informacji rzecznika praw pacjenta, liczba osób skarżących się na brak dostępu do świadczeń medycznych w ostatnim czasie wyraźnie wzrosła. Wzrósł też czas oczekiwania na niektóre usługi medyczne. Od stycznia do lipca br. skargę na długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza-specjalisty złożyło w biurze rzecznika 3800 osób.

O tym, że kolejki się wydłużają, informuje również najnowszy raport fundacji Watch Health Care. która od 5 lat monitoruje zmiany w dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Według autorów raportu w lipcu i czerwcu 2015 r. chorzy czekali średnio na świadczenia 2,9 miesiąca, a w analogicznym okresie w 2014 r. – 2,7 miesiąca.

Długie kolejki do stomatologów

Najbardziej, bo o 1,39 miesiąca w porównaniu z początkiem 2015 r., kolejki wydłużyły się do specjalistów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej – obecnie na przyjęcie do lekarza czeka się około pięciu tygodni. Nie lepiej jest z leczeniem ortodontycznym – rodzice na wizytę dziecka u ortodonty muszą czekać 12,4 miesiąca.

Znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadziła zasadę, że pacjent nie może się zapisywać do specjalisty czy na zabieg w kilku różnych placówkach – może być zapisany tylko do jednej lecznicy. Rozwiązanie to miało uszczelnić wadliwie działający system i zmniejszyć wielomiesięczne kolejki.

Studio Uśmiechu MM Dent


Źródło: Dentonet.pl, „Barometr Fundacji Watch Health Care nr 11/2/08/2015”

Share Button

Komentuj