Zespół lekarzy z Uniwersytetu McGill (Kanada) odkrył, że ludzie, którzy biorą najbardziej popularne antydepresanty (takie jak Celexa, Paxil, Lexapro, Prozac, Zoloft, SSRIs) są dwa razy bardziej narażeni na problemy ze stomatologicznymi implantami niż ci, którzy nich nie biorą.
Badania udowodniły, że antydepresanty (dość często używane na całym świecie) wpływają na zwiększenie ryzyka pęknięć kości lub ich deformację. Byliśmy zdziwieni widząc, jak mogą one wpływać na implanty – tłumaczy prof. Faleh Tamimi, główny autor badań i profesor w McGill’s School of Dentistry
Badacze doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu rejestrów zabiegów zakładania implantów dentystycznych w okresie 6 lat (2007-2013) w klinikach w Moncton i New Brunswick. Zbadali sytuację pacjentów po 3 i po 67 miesiącach po założeniu implantów, aby zobaczyć, czy zabieg zakończył się sukcesem.
Byliśmy zdziwieni widząc, jak mogą one wpływać na implanty – tłumaczy prof. Faleh Tamimi, główny autor badań i profesor w McGill’s School of Dentistry.
Słabą stroną zebranych danych jest fakt, że badania były prowadzone już po założeniu implantów, co wykluczyło możliwość przeprowadzenia wywiadów z pacjentami przed tym faktem. Nie we wszystkich przypadkach udało się ustalić, jaką dawkę antydepresantu przyjmowali i jaka dawka ma tak silny wpływ na implanty.
Źródło: Dentonet.pl, medicalnewstoday