Naukowcy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej opracowali innowacyjny biomateriał, z którego będzie mogła skorzystać także stomatologia.
Biomateriał w postaci syntetycznego hydroksyapatytu – uznanego już wynalazku na implanty – został wzbogacony o cząstki nanosrebra. Można nim zastąpić uszkodzone tkanki kostne, pokryć ubytki kostne czy powlec powierzchnię implantów wykonanych z innych materiałów, ułatwiając w ten sposób integrację wszczepu z tkankami żywymi. Biomateriał przyśpiesza gojenie ran pooperacyjnych i wzmacnia układ immunologiczny. Dzięki dodatkowi nanosrebra ma właściwości bakteriobójcze.
Wprawdzie nanocząstki nadal wzbudzają kontrowersje z uwagi na to, iż nie do końca wiadomo, jak organizm człowieka reaguje na kontakt z nimi, ale krakowscy uczeni przekonują, że nanosrebro w małych ilościach nie jest szkodliwe. Wręcz przeciwnie: jego zastosowanie daje szereg korzyści wynikających z faktu, że bakterie nie potrafią wytworzyć odporności na srebro tak, jak dzieje się to w przypadku stosowania antybiotyków – a infekcje mikrobiologiczne to najpoważniejsza przyczyna niepowodzenia operacji. Srebro o wysokim stopniu biobójczości w odniesieniu do wirusów, bakterii i grzybów, stosowane w biomateriale, nie tylko nie jest szkodliwe w stosunku do komórek ciała ludzkiego, ale przyspiesza proces integracji implantu z ustrojem i pobudza ochronne procesy immunologiczne.
Wynalazek został zgłoszony do ochrony patentowej.
Źródło: „Dziennik Polski” (27.11.2013 r.)