Jak donosi Antyradio największe w historii badanie wpływu e-papierosów na użytkowników opublikowano w magazynie British Medical Journal.
Zapoznano się w nich z przeżyciami dokładnie 161 054 właścicieli e-papierosów. Nie koncentrowano się na zagadnienia zdrowotnych – sprawdzano tylko, czy używanie elektronicznych papierosów jest skutecznym sposobem na rzucenie palenia. Liczby wskazują jednoznacznie, że tak.
Jak wynika z raportu jeśli osoba chcącą odciąć się od nałogu zaczynała korzystać z e-papierosów, miała 65% szans na pożegnanie się z tytoniem przynajmniej na 3 miesiące. Wśród osób, które nie stosowały takiego zamiennika podobny sukces odnotowywało 40% przebadanych. Dzięki stosowaniu elektronicznych papierosów odnotowano zwiększenie przypadków rzucenia palenia w latach 2014-2015 w stosunku do lat 2010-2011. Tak mówi raport.
E-papierosy – nie polecamy
Substancje nadające płynom do e-papierosów aromat zawierają szkodliwe dla płuc aldehydy. Badania wykazały, że część z nich ma działanie bardziej toksyczne, niż inne. Długotrwała ekspozycja na te aromaty niszczy komórki oskrzeli. Przeprowadzone w Szwecji badania ukazują skutki palenia e-papierosów: odkryto, że nawet niewielka liczba wdechów pary z elektronicznego papierosa może przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Kardiolog Magnus Lundbäck wraz z grupą naukowców Instytutu Karolinska w Sztokholmie oraz uniwersytetu w Umeå badali reakcję grupy zdrowych osób palących papierosy elektroniczne. Zauważyli, że zaledwie po 10 wdechach z tych papierosów pojawiają się symptomy uszkodzeń naczyniowych, takich jak w przypadku palenia normalnego papierosa.
Naukowcy postanowili dodatkowo sprawdzić elastyczność naczyń krwionośnych. W tym celu u badanych osób zwiększono dawkę do 30 wdechów pary z elektronicznego papierosa. Naczynia krwionośne badanych osób stały się mniej elastyczne, a zwiększona sztywność naczyń krwionośnych oznacza zwiększenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu.
Czytaj więcej na: http://www.antyradio.pl/Technologia/Gadzety/E-papierosy-zalecane-przez-angielskie-Ministerstwo-Zdrowia-16541
Studio Uśmiechu MM Dent