Dlaczego dzieci boją się wizyty u stomatologa?
Strach przed wizytą u stomatologa to problem, który leży w naturze dorosłych – często nieświadomie rodzice przenoszą strach przed dentystą na swoje dzieci.
Co jest głównym źródłem dentofobii u dzieci? Jak rodzice wpływają na dziecięcy lęk związany z wizytą u stomatologa?
Przerażający stan zębów polskich dzieci
Stan zębów polskich dzieci jest fatalny – chociaż jesteśmy w europejskiej czołówce jeśli chodzi o liczbę stomatologów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Mimo to wyrasta kolejne pokolenie szczerbatych Polaków. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest strach przed wizytą w gabinecie.
Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Zdrowia stan zębów polskich dzieci jest wręcz katastrofalny. Sześciolatki mają średnio 5 zębów zaatakowanych przez próchnicę, z czego zaledwie jeden ubytek jest wypełniony. U piętnastolatków jest jeszcze gorzej – zaawansowaną próchnicę ma blisko 92% z nich.
Co jest źródłem dentofobii u dzieci?
Coraz więcej kilkuletnich dzieci boi się wizyty u stomatologa. Jak dowodzą najnowsze badanianaukowców maluchy dentofobię dziedziczą po swoich rodzicach. Nie chodzi oczywiście o dziedziczenie w genach – źródłem dentofobii u dzieci jest niewłaściwy proces wychowania odnoszący się do tematu wizyty u stomatologa.
„Rodzice bardzo często sami boją się dentysty. Ich strach nieraz jest tak silny, że nawet samo wejście do poczekalni przyprawia ich o gęsią skórkę. Dzieci to widzą i w ich umyśle koduje się stereotyp dentysta – strach, coś nieprzyjemnego. Nawet jeśli rodzice przekonują swoją pociechę słowami «Nie bój się», to podświadomość nie odbiera przeczenia tylko trafia do niej komunikat związany ze strachem. Dlatego lepiej powiedzieć dziecku, że u dentysty będzie fajnie, wtedy w jego podświadomości zakorzenia się pozytywny stereotyp.
Jak zaznajomić dziecko z tematem leczenia zębów i osobą dentysty?
ROZMOWA
Należy pamiętać, że dziecku o wizycie u dentysty należy opowiadać w taki sposób by nie wzbudzać w nim strachu ani niepokoju. Dlatego też błędem jest zapowiadanie, że nie będzie boleć! Jeżeli jest to pierwsza wizyta u dentysty to nasza pociecha nie ma pojęcia, że może być bolesna, a komunikat ze strony rodzica, że ‘nie będzie boleć’ sprawia, że dziecku zapala się czerwona lampka niepewności i często to jest przyczyną jego późniejszej niechęci. Natomiast jeżeli jest to kolejna wizyta dziecka u dentysty to również nie wolno zapowiadać, że nic nie będzie boleć, gdyż takiej pewności nie mamy, a jeśli później okaże się, że wizyta była bolesna maluch straci zaufanie do nas i do lekarza. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko ma już wcześniejsze niemiłe wspomnienia.
Niebezpieczne jest również przenoszenie lęku rodziców na dzieci, więc starajmy się opanować i zachować zimną krew.
Przykładowe teksty, których można użyć w opowieściach o gabinecie stomatologicznym:
• pani doktor obejrzy ząbki za pomocą specjalnego lusterka i sprawdzi czy nie siedzą w ząbkach robaczki
• pani doktor ma taki specjalną dmuchawkę, którą dmucha na ząbka, bądź z której leci woda
• pani doktor ma specjalną maszynkę, z której leci woda i wtedy robi prysznic takiemu ząbkowi i usuwa robaczki, które sobie w nim siedzą
WIZYTA ADAPTACYJNA
Wizyty adaptacyjne polegają na odwiedzeniu gabinetu z dzieckiem w celu obejrzenia sprzętów, które się tam znajdują i podejrzenia pracy dentysty. Część gabinetów ma w swojej ofercie taki rodzaj wizyt, gdzie asystentka, bądź lekarz oprowadza dziecko po gabinecie i opowiada o całym wyposażeniu. Taka wizyta może być połączona np. z instruktażem higieny jamy ustnej.
Jeżeli gabinet, z którego korzystamy, nie prowadzi tego rodzaju usługi rodzic może zabrać dziecko na swoją wizytę u dentysty. Maluch siada wtedy na krzesełku w gabinecie i obserwuje jak mama, bądź tata ma wykonywaną np. plombę przez dentystę w jamie ustnej. Oczywiście należy pamiętać by nie zabierać dzieci na wizyty, które mogą drastycznie wyglądać, jak usuwanie zębów, bądź leczenie kanałowe.
NAGRADZANIE DZIECI
Większość gabinetów stomatologicznych nagradza swoich małych pacjentów po wizycie. Często jednak przydaje się też zachęta ze strony rodziców.
Jeżeli dziecko pozwoli na przeprowadzenie zabiegu mimo np. płaczu i krzyków też powinno być nagrodzone. Nie należy się jednak zapędzać w nagradzaniu dzieci przed wizytą, bądź gdy nie wykazywały odrobiny współpracy przez co nie udało się wykonać zabiegu. Należy wtedy wytłumaczyć dziecku dlaczego nie dostanie nagrody i co powinno zrobić podczas następnej wizyty aby na nią zasłużyć.
BAJKI, GRY, ZABAWY
Aby dziecko zapoznało się z tematem leczenia zębów można zastosować edukację przez bajki. W dzisiejszych czasach dostępnych jest bardzo dużo książeczek, bądź bajek opowiadających o wizycie u stomatologa, leczeniu i myciu zębów. Warto korzystać z tych zasobów, gdyż w bardzo łatwy sposób jesteśmy w stanie zaznajomić naszą pociechę z tematem stomatologii. Pamiętajmy jednak by nie zostawiać dziecka samemu sobie i również osobiście porozmawiać z nim na temat bajki, tego co w niej zostało przedstawione i jak będzie przebiegała wizyta u dentysty.
Żródło: www.zadbajozeby.pl
Photo credit: pocketwiley / Foter.com / CC BY