Jak donosi infodent24.pl z badań wynika, że jedynie co trzeci Polak sprawdza daty ważności na produkcie i jest to najczęściej sprawdzana informacja.
Zdaniem ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia, to efekt niedostatecznej wiedzy konsumentów na temat tego, co oznaczają informacje umieszczone na produkcie i jak powinny one przekładać się na wybór zdrowszego jedzenia.
IŻiŻ przygotował kampanię – Mniej, cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to! – która ma przekonać Polaków do świadomego dokonywania zakupów żywności i pokazać, że te same rodzaje produktów mogą mieć różną wartość.
większości przypadków, konsumenci robiąc zakupy spożywcze czynią to schematycznie i często w pośpiechu – stojąc przed półką sklepową z całą paletą często tego samego produktu, dokonują rutynowo wyborów – dyrektor Instytutu prof. Mirosław Jarosz
Eksperci radzą: świadomi konsumenci powinni patrzeć na nazwę, wagę, wykaz składników, warunki przechowywania, termin ważności i informacje o wartościach odżywczych.
Instytut przypomina, że w wykazie składników znajdują się informacje o wszystkich surowcach z jakich produkt został wytworzony, w tym także o substancjach dodatkowych i aromatach. W pierwszej kolejności w wykazie umieszczane są informacje o składnikach, których jest najwięcej.
Wysoka konsumpcja cukrów jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga i otyłość, a pośrednio także nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy. Jedzenie słodyczy koreluje także np. z częstszym występowaniem próchnicy zębów. Statystyczny Polak spożywa w ciągu roku 40,5 kg cukru.
Czytaj więcej na Portalu Infodent24.pl
Wstyd się przyznać, ale sama również nie sprawdzam… Staram się malutko słodzić i dodawać cukier tylko tam gdzie jest niezbędny. Rodzinkę pomału również oduczam od tego. Najgorzej jest jednak z mężem, który jest prawdziwym łakomczuchem 🙂
Ilość cukru w produktach dla dzieci jest zastraszająca. Nikt tego nie kontroluje.