Podczas prowadzenia badań, naukowcy z Dana – Farber Cancer Institute w Bostonie, zaobserwowali, że bakterie przyczyniające się do powstania raka jelita grubego to te same bakterie, które powodują paradontozę.
Przyczyną są bakterie Fusobacterium nucleatum, które najlepiej rozwijają się w jamie ustnej powodując stany zapalne śluzówki oraz dziąseł.
Odkrycie to dowodzi jednoznacznie, że mikroorganizmy, także mogą przyczyniać się do rozwoju złośliwych guzów jelita grubego.
Zdaniem współautorki pracy Wendy Garrett z Dana-Farber Cancer Institute odkrycie to może wytyczyć nowe kierunki w badaniach nad hamowaniem wzrostu i rozwoju raka jelita grubego.
Dlatego jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, dbaj o zęby. Przeprowadzaj higienę jamy ustnej dwa razy dziennie, szczotkuj i nitkuj zęby. Jeśli pojawią się pierwsze objawy paradontozy takie jak krwawienie dziąseł, nieświeży oddech, stany zapalne dziąseł, niezwłocznie zgłoś się do stomatologa. Paradontoza to choroba, którą da się leczyć!.
Cell Host & Microbe
Nie tylko rak jelita.
Bakterie, które powstają w jamie ustnej, są roznoszone po całym ciele. Skutkiem takich działań są także choroby serca, problemy z nerkami, zapalenie układu pokarmowego i zator jelit, choroby oczu, zatok, uszu, zmiany błony śluzowej policzków, które mogą zmienić się w raka.
Masz problemy z zębami? Nie czekaj. Już dziś umów się na wizytę.
Bardzo ciekawy artykuł, nie wiedziałam że chore zęby niosą za sobą tyle poważnych komplikacji.
Sama prawda – zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Już od dawna wiadomo, że np. nitkowanie przestrzeni międzyzębowych wydłuża życie.
To ciekawe, nawet nie wiedziałem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a nie samo leczenie dopiero wtedy kiedy nas coś zaboli. Ja co pół roku chodzę do CMP dent, może to nieco dziecinne, ale dzięki temu oszczędzam sobie bólu, czas no i też pieniądze nie ukrywajmy, że sprawdzenie kosztuje mniej niż leczenie kanałowe dajmy na to.