Wyszukiwanie

nadrwazliwosc zebow warszawa praga dentysta

Nadwrażliwe zęby – przyczyny i terapia

Share Button

Nadwrażliwość zębów jest dolegliwośią, która może pojawiać się i znikać wraz z upływem czasu. Nie oznacza to wcale, że możemy ją ignorować. Wręcz przeciwnie – powinniśmy doskonale wiedzieć jak ją rozpoznać, żeby uniknąć jej przykrych konsekwencji.
Podstawowymi objawami nadwrażliwości zębów są ból lub uczucie dyskomfortu pojawiające się podczas wdychania zimnego powietrza, szczotkowania, spożywania gorących, zimnych, słodkich lub kwaśnych potraw czy napojów.

Jeżeli za każdym razem, kiedy mamy kontakt z którymkolwiek z tych czynników, czujemy przeszywające ukłucie umiejscowione w obrębie podstawy zęba – najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadwrażliwością. Warto zwrócić uwagę na tego typu objawy, ponieważ ich odpowiednio wczesne rozpoznanie i podjęcie wskazanych w takim przypadku działań, zmniejsza ryzyko przekształcenia się nadwrażliwości w jeszcze groźniejsze schorzenia jamy ustnej. Dodatkowo, właściwa pielęgnacja może bardzo szybko zneutralizować wszelkie nieprzyjemności związane z nadwrażliwością zębów.

Przyczyny nadwrażliwych zębów

Dwie główne rozpoznane przyczyny nadwrażliwości zębów to utrata szkliwa i cofnięte dziąsła.
Na przykład:

  • Zbyt mocne szczotkowanie lub używanie szczoteczki z twardym włosiem może z czasem spowodować cofnięcie się dziąseł.
  • Regularne spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów może spowodować erozję szkliwa, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości zębów.

Nadwrażliwość zębiny

Znacznym problemem, dotyczącym ok. 15% populacji, jest pojawienie się objawu nadwrażliwości zębiny. Ból, niekiedy o znacznym nasileniu, powstaje przy działaniu bodźców termicznych, np. zimnych czy gorących pokarmów, mechanicznych przy szczotkowaniu zębów, lub chemicznych, np. słodkich czy kwaśnych pokarmów.
Ból występuje w okolicy przyszyjkowej zębów, na nadmiernie startych powierzchniach zębów, w miejscach przylegania klamer czy dostawek protetycznych i w miejscach zalegania pokarmów. Sprzyjającymi czynnikami są choroby przyzębia z cofaniem się brzegu dziąsła czy zabiegi chirurgiczne na przyzębiu.

Zapobieganie nadwrażliwości zębów

Kluczem do zapobiegania nadwrażliwości jest zapobieganie recesji dziąseł. Zobacz, jaki wpływ na ten proces ma siła szczotkowania.
Aby uniknąć recesji dziąseł, należy unikać używania nadmiernej siły podczas szczotkowania. To również powód ścierania szkliwa zębów. Właściwą kontrolę siły szczotkowania ułatwiają szczoteczki elektryczne Oral-B, które wstrzymują ruchy pulsacyjne, gdy wykryją zbyt duży nacisk włókien na zęby i dziąsła.
W żaden sposób nie wpływa to jednak na ich skuteczność – ich delikatne działanie nie zmniejsza skuteczności w usuwaniu płytki nazębnej. Co więcej – dowiedziono, że szczoteczki elektryczne Oral-B, wykorzystujące technologię rotacyjno-oscylacyjną, usuwają więcej płytki bakteryjnej niż zwykłe szczoteczki manualne.




W zapobieganiu nadwrażliwości niezbędna jest również codzienna higiena jamy ustnej. Szczotkuj zatem zęby co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, używając dobrej jakości szczoteczki z miękkimi włóknami, (możesz wybrać którąś ze szczoteczek Oral-B) i używaj pasty z fluorem (np.Blend-a-Med.), lub specjalnej pasty do nadwrażliwych zębów. Poproś też dentystę, by pokazał Ci jak szczotkować zęby poprawnie – tak, by nie uszkodzić dziąseł i nie dopuścić do ich recesji.

Pamiętaj: powszechnym skutkiem recesji dziąseł jest ich zapalenie, objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem. Nie lekceważ tych objawów – jeśli doprowadzisz do recesji dziąseł, będziesz się z nią zmagać już do końca życia.

Zapraszamy do skorzystania z usług Studia Uśmiechu MM Dent

Zdrowy, promienny uśmiech to Twoja wizytówka. Nie czekaj, umów się do dentysty już dziś.

  • Warto także zapoznać się z naszymi PROMOCJAMI

Studio Uśmiechu MM DENT


Źródła:
Instytut.pl
Domowy Poradnik Medyczny, PZWL

Share Button

Komentuj