Wyszukiwanie

Płyn do płukania usta

Antybakteryjne płyny do płukania ust i ciśnienie krwi

Share Button

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania wpływu stosowania antybakteryjnych płynów do do płukania jamy ustnej na ciśnienie krwi. Wyniki tego eksperymentu wskazują, że płukanki, za pomocą których można pozbyć się bakterii z jamy ustnej, mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia, a co za tym idzie, do zwiększenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

W badaniu wzięło udział dziewiętnaście zdrowych osób, u których w dwóch tygodniowych okresach mierzono ciśnienie krwi. Jak pokazują wyniki, wpływ płukania jamy ustnej na ciśnienie krwi widoczny był już w pierwszym dniu badania i utrzymywał się przez cały drugi tydzień (tydzień eksperymentalny). W porównaniu do okresu kontrolnego u osób biorących udział w eksperymencie ciśnienie skurczowe i rozkurczowe wzrosło o 2‒3,5 mmHg.

Prócz wysokości ciśnienia u badanych osób mierzono także ustną zdolność redukcji anionu azotanowego (V) (NO3-) i poziom anionu azotanowego (III) (NO2-). Wyniki przeprowadzonego eksperymentu pokazały, że stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zmniejszyło ustną produkcję NO2- aż o 90%, a jego stężenie w osoczu o jedną czwartą. Odnotowany wzrost ciśnienia krwi korelował ze spadkami krążącego anionu azotanowego (III).

Jak zaznacza prof. Amrita Ahluwalia z Queen Mary University of London, nawet niewielki wzrost ciśnienia krwi znacząco wpływa na śmiertelność spowodowaną chorobami serca, zatem korzyści wynikające z usuwania bakterii z jamy ustnej są niewspółmierne w porównaniu z konsekwencjami, do których prowadzi taka codzienna higiena.

Źródło: Kopalnia Wiedzy / dentonet.pl

Share Button

Komentuj