Wyszukiwanie

palienie i zdrowie

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Share Button

Palisz papierosy i zastanawiasz się jaki wpływ nałóg będzie mail na twój wygląd, a może szukasz motywatora aby pozbyć się przykrego nawyku? Niedawno powstała aplikacja, która pokazuje, w jaki sposób nałóg przyspiesza starzenie. Cel akcji, której częścią jest aplikacja to skłonić palacza do rzucenia nałogu.

Aplikacja nazywa się “The Smoking Time Machine” i właśnie została wykorzystana przez brytyjski system opieki zdrowotnej National Health Service NHS w ramach miesięcznej kampanii antynikotynowej. Kampanię rozpoczęły obchody tzw. “No Smoking Day” , którego ideą przewodnią jest poszerzenie świadomości zdrowotnej oraz pomoc osobom palącym w rzuceniu nałogu.

“Aplikacja ma pokazać ludziom, zwłaszcza młodym, jak destrukcyjnie nałóg wpływa na stan skóry oraz jak zmieni się ich wygląd, jeśli nie zaprzestaną palić. Myślimy, że to doskonała terapia wstrząsowa” – chwalą autorzy. Jest dostępna bezpłatnie w wersji na smartfony (w Apple App Store i Google Play Store) oraz za pośrednictwem internetu.

Aby sprawdzić, jak będzie się zmieniał wygląd twarzy wraz z upływającym czasem, należy wgrać swoją fotografię do aplikacji. Po dopasowaniu rozmiaru twarzy do wyrysowanego schematu i zaznaczeniu oczu i ust, nie pozostaje nam nic innego jak czekać na efekt końcowy.

Aplikacja może przenieść nas w czasie o 10 i 20 lat w zależności od wybranej opcji. Musimy też zaznaczyć, czy przez ten czas będziemy palić czy nie.

Jak palenie papierosów wpływa na skórę, czyli + 10 lat.

Wykazano, że palacze wyglądają na o 5 do10 lat starszych niż wskazuje na to ich metryka. Z badań przeprowadzonych w St. Thomas Hospital w Londynie na bliźniaczych parach, w których jedno z rodzeństwa paliło, a drugie nie, wynika, że palacze mają nie tylko więcej zmarszczek, ale też skórę o ponad 40 proc. cieńszą.

Za sprawą papierosów nie tylko karmimy się wolnymi rodnikami, które skutecznie przyspieszają procesy starzenia. Papierosy stanowią zagrożenie dla kolagenu – białka strukturalnego skóry, które odpowiada za jej sprężystość, nawilżenie i napięcie. Z wiekiem wytwarzamy go coraz mniej, a jego ubytki wprost przekładają się na powstawanie bruzd i zagłębień. Regularne palenie może pogłębić także zmarszczki mimiczne wokół ust, powstające w wyniku ciągłego układania ich w dzióbek, zwane też “zmarszczkami palacza”.

Nie ma jednak co liczyć na to, że gdy nie palimy, skóra pozostaje wiecznie młoda, bez bruzd i oznak starzenia, mimo upływu lat. Zdjęcia pokazujące nasze twarze po 10 i 20 latach niepalenia dowodzą: wszystkie wyżej omówione procesy starzenia tak czy inaczej zachodzą, twarze starzeją się. Z tą różnicą, że dzieje się to wolniej, a zmiany są mniej wyraźne: zmarszczki zdecydowanie płytsze i w mniejszej ilości, cera mniej ziemista, bardziej promienna.

Próżność motywatorem rzucenia nałogu

Niemieccy badacze dowodzą na łamach “Human Brain Mapping”, że mechanizm strachu u palacza nie działa jak trzeba, przez co staje się on niemal obojętny na drastyczne obrazy. Autorzy badania zauważają, że odrażające zdjęcia prędzej zniechęcą do palenia osoby, które jeszcze nie wpadły w sidła nałogu niż skłonią do rzucenia palacza. Psycholodzy dodają, że ludzka psychika odrzuci zbyt zagrażające dla niej treści, a taką może być konieczność skonfrontowania się z własną śmiercią, którą niejako sam powoduję. Być może więc kierowanie uwagi palacza na mniej druzgocące “skutki uboczne” tj. procesy starzenia, jest jakimś sposobem na to, aby przekaz nie został zignorowany.

Źródło: Onet.Pl

Share Button

2 Comments

Komentuj