Wyszukiwanie

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty.

Mleczaków się nie leczy?

Share Button

Taką informację usłyszała Emma Kiworkowa, szefowa fundacji Wiewiórki Julii…. usłyszała ją od dentysty.

Zetknęła się z nią przy okazji jego telefonu do fundacji, który wykonał, gdy stomatolodzy związani z Wiewiórkami Julii przebadali stan uzębienia wielu słupskich dzieci. Swoją opinią na ten temat podzieliła się w trakcie wywiadu, jakiego udzieliła „Wysokim Obcasom”, dodatkowi „Gazety Wyborczej”. Wywiad ukazał się w sobotnim wydaniu tego dodatku.

Mleczaków się nie leczy?

– Przyjeżdżamy do Słupska leczyć dzieci. Każde dziecko wychodzi od nas z karteczką, na której jest wypisane: ile zębów zdrowych, ile do leczenia. Po jakimś czasie dzwoni do nas lokalny lekarz i krzyczy: „Panie tam wpisały mleczne zęby! Po co? Przecież to zaraz wypadnie, po co narażać ludzi na koszty”.

Szlag mnie trafia: tak, to wydatek, ale nie bezsensowny! Ząb mleczny wypadnie, ale obok jest ząb stały, na którym już jest zakaźna choroba, trzeba wyleczyć jej źródło. Rodzice mają prawo tego nie wiedzieć. Od tego jest lekarz, kontynuuje Pani Emma.

Tymczasem Maria Mazur, dyrektor Miejskiego ZOZ-u w Słupsku, zapewnia, że stomatolodzy zatrudnieni w miejskich przychodniach przy ul. Tuwima 4 i 11 Listopada, zgodnie ze standardem wynikającym z umowy z NFZ leczą mleczne zęby u dzieci. – Zgodnie z umową dzieci, młodzież do do 18. roku życia i kobiety w ciąży mają nawet światłoutwardzalne plomby. W przypadku dorosłych jest to bardziej zróżnicowane. Ponadto prowadzimy edukację profilaktyczną w zakresie próchnicy – wyjaśnia dyrektor Mazur.

Mleczaki można i trzeba leczyć. Jeśli dziecko zbyt wcześnie straci zęby mleczne istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. W takim przypadku stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia. Wadę zgryzu trzeba będzie likwidować operacyjnie lub za pomocą stałego aparatu ortodontycznego noszonego przez kilka lat. Jeśli się tego nie zrobi dość szybko, twarz dziecka może ulec deformacji. Należy dbać, aby zęby mleczne jak najdłużej pozostały w buzi.

Źródło: gp24

Share Button

Komentarze

  1. Dzięki za cenne porady i wskazówki 🙂 Muszę powiedzieć że wiele nowych rzeczy dowiedziałem się o mleczakach i na pewno mi się sprzydadzą te informacje 🙂

Komentuj