Wyszukiwanie

kolczyk niszczy zęby mm dent

Kolczyk w języku niszczy zęby

Share Button

Kolczykowanie ust, policzków, dziąseł języka stanowi ryzyko dla zdrowia jamy ustnej, poza tym że zakłóca codzienne funkcjonowanie – mówienie, żucie, przełykanie – ostrzega brytyjska organizacja Oral Health Foundation.

– Piercing okolic ust, kiedy kolczyk ma kontakt z uzębieniem, stanowi główną przyczynę pękania i łamania się zębów. Wiele osób ma nawet nawyk gryzienia lub bawienia się takim kolczykiem, co może być niezwykle groźne i wymagać rozłegłego stomatologicznego leczenia – przestrzega Nigel Carter z Oral Health Foundation.

– Ponadto jama ustna jest zasiedlana przez liczne bakterie i stanowi idealne miejsce powstawania infekcji. To szczególnie zagraża świeżym ranom, które wymagają stałej uwagi i pielęgnacji, by zapobiec powikłaniom. Infekcja może szybko przerodzić się w poważniejsze problemy ze zdrowiem, na przykład posocznicę – dodaje.

Ważne też, by unikać bawienia się, stałego manipulowania kolczykiem, bo jeśli styka się z zębami, zwłaszcza podczas mówienia i jedzenia, to prowadzi to do niszczenia zębów. A najważniejsze, by osoba z kolczykami w okolicy jamy ustnej często i regularnie odwiedzała dentystę, co pozwoli zapobiec powstaniu problemów, których leczenie będzie więcej niż długie.

ponad 70 proc. osób mających piercing – kolczyki w brodzie albo w języku prędzej czy później trafia do dentysty z uszkodzonymi zębami

Najczęściej zęby niszczone są nieświadomie podczas snu lub zabawy kolczykiem. Zwykłe kichnięcie może spowodować uszkodzenie jedynki! Często zdarzają się złamania, ukruszenia, a nawet wybicia zębów. Zagrożone są przede wszystkim jedynki i dwójki górne oraz zęby przednie dolne, o które obija się kolczyk. Poza tym noszenie takiej ozdoby powoduje podrażnienie przyzębia. Prowadzi także do odsłonięcia szyjek zębowych i utraty stabilności zęba. Obijający się o zęby kolczyk uszkadza szkliwo, zdzierając powłokę zabezpieczającą.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/kolczyk-w-jezyku-niszczy-zeby_38866.html

Źródło: infodent24.pl / dentistrytooday.com / poradnikzdrowie.pl

Share Button

Komentuj