Wyszukiwanie

najlepszy dentysta w warszawie

Czasami lęk przed stomatologiem pomaga.

Share Button

Lęk przed stomatologiem może na pacjentów zadziałać dwojako – część z nich nie podejmuje w ogóle leczenia lub czeka do ostatniej chwili, a część… podejmuje je natychmiast.

Jeden z naukowców z Imperiał College London i University College London odkrył, dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że dla niektórych oczekiwanie na ból jest znacznie trudniejszym doświadczeniem psychicznym niż sam ból.

Naukowiec ten przeprowadził prosty eksperyment. Jego uczestnikom zadał pytanie, czy chcą doświadczyć mocniejszego bólu natychmiast czy lżejszego, ale za 15 minut. Mieli oni również doświadczyć tego bólu poprzez ściśle kontrolowane impulsy elektryczne. Aż 70 proc. uczestników eksperymentu wybrało opcję, by doświadczyć impulsu ostrzejszego, ale natychmiast. A zatem dyskomfort psychiczny, który powoduje oczekiwanie na ból jest znacznie trudniejsze niż sam impuls. Dlatego – niektórzy wolą mieć to przykre doświadczenie jak najszybciej za sobą.

Eksperyment ten był też prowadzony w odniesieniu do leczenia stomatologicznego: jaką decyzję podejmą osoby z bólem zęba – czy pójdą do dentysty od razu, czy też będą czekać na umówioną wizytę. Okazało się, że w sytuacjach, gdy leczenie stomatologiczne stawało się nieuniknione, większość pacjentów wolała je mieć za sobą jak najszybciej (mimo że mogła poczekać aż problemy zdrowotne rozwiążą się same).

Ważne do odnotowania jest, że odwlekanie wizyty przez długi czas nie wzmaga uczucia strachu (wzrost ten ma charakter liniowy) – pojawia się on dopiero na krótki czas przed wizytą. Oznacza to, że ludzie boją się danego zdarzenia bardziej dzień przed jego nadejściem niż na kilka tygodni wcześniej.


Źródło: Harvard Business Review / Dentonet.pl

Share Button

Komentuj