Wyszukiwanie

palenie niszczy zęby

Jak papierosy niszczą zęby?

Share Button

Palenie szkodzi zdrowiu – to żadna nowość. Najczęściej jednak akcentuje się wpływ nikotyny i papierosów jedynie na nasze serce płuca. Niestety nikotyna ma zgubny skutek także na nasze zęby i dziąsła.

Skutkiem palenia jest m.in. osad na zębach, żółknięcie i przebarwienia zębów oraz liczne choroby przyzębia – w tym paradontozy. Nikotyna w znacznym stopniu przyczynia się także do rozwoju próchnicy na zębach. Charakterystyczny dla palacza jest także nieświeży oddech.

Niewiele osób ma świadomość tego, że osoby palące mają od 3 do 6 razy większe ryzyko zapadnięcia na choroby jamy ustnej i 2 razy większe ryzyko utraty zębów.

Braki w uzębieniu to norma

Jak wynika z badań prof. stomatologii Jasima Albandara z Temple University, palacze średnio trzy razy częściej zapadają na schorzenia jamy ustnej niż niepalący. W skutek tego, częściej wypadają im zęby. Profesor policzył ubytki u obecnych i byłych palaczy, a następnie porównał wyniki z tymi uzyskanymi przez abstynentów tytoniowych. Badaniu zostały poddane osoby w przedziale wiekowym 20-70 lat. Do abstynentów zaliczył też osoby, które paliły krócej niż 10 lat. Do jakich wniosków doszedł naukowiec? Nałogowym palaczom brakowało średnio po 5 zębów, byli palacze mieli 4 ubytki, a niepalący jedynie 3.

Jak papierosy niszczą zęby?

Dym papierosowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych w formie cząsteczek lub gazowej, z których wiele ma charakter toksyczny, podrażniający, a szereg kancerogenny. Składniki dymu o cechach toksycznych w stosunku do genotypu odpowiedzialne są za rozwój nowotworów w tych częściach organizmu, z którymi ma on bezpośredni kontakt: w jamie ustnej, gardle, przełyku, żołądku, przewodach nosowych, zatokach szczękowych, krtani, oskrzelach. To przede wszystkim benzopiren, naftyloamina, benzen, arszenik, chlorek winylu. Z innych szkodliwych składników wymienia się najczęściej: amoniak, formaldehyd, tlenek węgla, nikotynę, toluen, dwutlenek azotu, akroleinę.

Szczególnie niekorzystny wpływ ogólny na tkanki organizmu palacza ma tlenek węgla, odpowiedzialny za niedotlenienie krwi, tym samym tkanek i narządów, oraz powodujący pogorszenie metabolizmu ich komórek.

Substancje smoliste, tytoń czy tlenek węgla, czyli substancje zawarte w papierosach lub też powstałe podczas palenia rzutują zarówno na zdrowie, jak i estetykę naszych zębów. – U palaczy znacznie szybciej odkłada się kamień nazębny, co później negatywnie wpływa na dziąsła, występują długotrwałe stany zapalne, dziąsła krwawią. Poza tym powstają także przebarwienia szkliwa zębów, które są wyjątkowo trudne do usunięcia, gdyż nie znajdują się one nie tylko na powierzchni, ale także w powierzchniowych warstwach szkliwa zębów.

Nie zapominajmy także, że produktami spalania tytoniu są węglowodory rakotwórcze. Palenie odbija się także negatywnie na komforcie życia palacza. Mimo właściwej higieny jamy ustnej, bardzo często nie jest on w stanie zwalczyć nieprzyjemnego oddechu z ust, ma obniżone odczucia smakowe, częściej występują nadżerki i owrzodzenia. Dyskomfort występuje także ze strony języka. Uczucie palenia, pieczenia, nadmiernej suchości, a nawet ból mogą być dla palacza wyjątkowo uciążliwe na co dzień.

Zobaczy jak palenie niszczy zęby (ANG):



Implant też nie lubi papierosa

Czy da się uzupełnić braki zębowe u palaczy przy pomocy implantów? Przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe, jednakże jest trudniejsze niż u niepalących. – U osób palących wszelkie zabiegi związane z odbudową kości, takie jak np. poszerzenie wyrostka zębodołowego przed implantacją, sinus lifting czy odbudowa kości przy implantacji natychmiastowej mają wyższy stopień ryzyka w porównaniu z takimi zabiegami u osób niepalących. Dane naukowe wskazują, że biorąc pod uwagę 10-letni okres użytkowania implantu ryzyko odrzucenia wszczepu u palaczy jest o 10% wyższe.

Elektroniczny papieros wcale nie lepszy

Wielu palaczy uważa, że remedium na wszystkie skutki uboczne palenia tytoniu jest… papieros elektroniczny. Zdaniem stomatologów jednak, nawet paląc e-papierosa, nie uchronimy się przed negatywnym skutkiem nałogu tytoniowego. – Palenie tytoniu powoduje niedobór witaminy C w organizmie, a to jest przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miazdze zęba powodując, że nasze zęby są bardziej podatne na próchnicę. I chociaż elektroniczne papierosy nie zawierają substancji smolistych, które przebarwiają zęby, to jednak zawierają szereg innych substancji, które negatywnie mogą odbić się na stanie zdrowia naszych zębów.

Jego krytycy przekonują, że domniemane korzyści zdrowotne przerzucenia się na e-papierosy są znacznie wyolbrzymiane. Co gorsza, mogłyby one okazać się wstępem do palenia prawdziwych papierosów, zwłaszcza dla łatwo ulegającej kaprysom mody młodzieży.

Brytyjskie Towarzystwo Medyczne (BMA) niepokoi brak rzetelnych badań naukowych potwierdzających, że papierosy elektroniczne są bezpieczną i skuteczną formą nikotynowej terapii zastępczej. Dopóki twierdzenia te nie zostaną dowiedzione, lekarze chcą ścisłej regulacji sprzedaży urządzeń oraz zakazu korzystania z nich w miejscach publicznych – co obecnie postuluje się także między innymi we Francji.

Pasta do zębów dla palaczy

Osoby palące papierosy powinny szczególnie dbać o swoje uzębienie. Konieczne są nie tylko częstsze wizyty u dentysty i stosowanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, ale przede wszystkim używanie odpowiedniej pasty do zębów. Wiele firm farmaceutycznych produkuje specjalne pasty przeznaczone dla palaczy. Są one tak pomyślane, by usuwać przebarwienia i osady, eliminować nieestetycznie plamy nikotyny oraz smółki drzewnej i nie uszkadzać przy tym szkliwa na zębach. Pasta dla palacza zawiera specjalne komponenty zapachowe, np. z mięty, które pomagają w łagodzeniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Działają odświeżająco i orzeźwiająco. Neutralizują charakterystyczny dla palacza oddech. Prawie każda pasta do zębów dla palaczy zawiera taki skład substancji aktywnych, że możliwe jest jej codzienne stosowanie bez szkody dla szkliwa zębów.

Nie tylko zęby

Palenie tytoniu najczęściej kojarzone jest z nowotworem płuc. Stanowi on najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i drugą po raku sutka przyczynę zgonów u kobiet. Palenie tytoniu powoduje także przewlekłe choroby przyzębia, które w efekcie mogą prowadzić do zmian nowotworowych, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia raka warg i języka. Jak wykazują badania naukowe, istnieje ścisły związek między paleniem tytoniu a rakiem jamy ustnej. Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wzrasta także w przypadku żucia wyrobów tytoniowych. Przykłady te pokazują ścisły związek między paleniem a zdrowiem oraz negatywny wpływ nikotyny na poszczególne części jamy ustnej.

Związki między paleniem a zębami to tylko część poważniejszego problemu palenia i zdrowia. Nikotyna ma bowiem negatywny wpływ nie tylko na samą jamę ustną, ale także na cały organizm.

Najlepszym uniknięciem tych problemów jest po prostu zerwanie z nałogiem. Wiele osób jednak zasłania się brakiem silnej woli lub też motywacji. Niestety, nikotyna silnie uzależnia – ponad 70% osób które palą i chcą pozbyć się tego nałogu nie udaje się ta sztuka.

Studio Uśmiechu MM Dent

Źródła:
ABCZdrowie.pl
PoradnikZdrowie.pl
therabreath.com

Share Button

2 Comments

  1. Papierosy strasznie niszczą zęby i nie tylko zęby. Paliłam papierosy i zęby zrobiły się żółte, cera wyglądała na starszą, nie mówiąc już o zdrowiu

Komentuj