Wyszukiwanie

blog stomatologiczny

Leczenie bez granic… nie dla Polaków

Share Button

25 października wchodzi w życie dyrektywa unijna pozwalająca obywatelom UE leczyć się w dowolnym kraju Wspólnoty. Czy to oznacza, że niezbędny zabieg będzie można wykonać za darmo, poza granicami Polski?

Niestety, z opublikowanego kilka dni temu na stronach Ministerstwa Zdrowia projektu tzw. ustawy  implementacyjnej, czyli wprowadzającej dyrektywę w życie, wynika, że tak dobrze wcale nie będzie.

Po pierwsze, nie ma szans, żeby możliwość leczenia za granicą otworzyła się dla Polaków już 25 października, czyli z dniem wejścia w życie unijnej dyrektywy. Z oficjalnego pisma resortu zdrowia, które dostaliśmy, wynika, że nastąpi to dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawy implementacyjnej, czyli najwcześniej pod koniec grudnia. Wniosek: tym roku żaden polski pacjent z dyrektywy nie skorzysta, dzięki czemu NFZ zaoszczędzi kilkaset tysięcy złotych, które zgodnie z projektem ustawy miał przeznaczyć na nasze leczenie za granicą w 2013 roku.
Po drugie, żeby na taki refundowany zabieg za granicę pojechać, trzeba mieć skierowanie od lekarza specjalisty i zgodę wojewódzkiego oddziału NFZ. Fundusz może takiej zgody nie wydać jeżeli uzna, że podobny zabieg można przeprowadzić w Polsce.
 

czytaj więcej na Onet.pl

Studio Uśmiechu MM Dent

Źródło:
Onet.pl

Share Button

Komentuj