Wyszukiwanie

blog stomatologiczny mm dent e-papierosy

E-papieros: pomocnik czy wróg?

Share Button

E-papierosy i e-fajki podbijają rynek, bo są tańsze, designerskie i mogą mieć ulubiony smak piwa. Ich wielbiciele twierdzą, że łatwiej z nimi rzucić palenie i że wcale nie szkodzą zdrowiu. Co jest prawdą, a co fikcją?
– E-papierosy są groźniejsze, bo w wydychanym dymie są o wiele mniejsze cząsteczki niż w dymie z tradycyjnego papierosa. Jest tam nikotyna, która przenika głęboko do organizmu i trwale uzależnia. Dym z e-papierosa jest mniej widoczny, ale właśnie za sprawą wielkości drobin. A substancji szkodliwych zawartych w nim, np. smakowych, które przy podgrzaniu są szkodliwe, jest podobnie dużo jak w tradycyjnych wyrobach tytoniowych – mówi dr Rafał Babiak, lekarz prowadzący program punktu antynikotynowego i informacji o uzależnieniach finansowany przez gminę Wrocław.

– Nie ma żadnych wiarygodnych badań co do nieszkodliwości e-papierosów, bo to nowinka i musi minąć trochę czasu, by zaobserwować efekty ich palenia – dodaje dr Babiak. – Co więcej, znam opracowanie z Grecji, które dowodzi, że e-papierosy są o wiele bardziej szkodliwe dla zdrowia niż zwykłe przez zawartą w nich dużą ilość nikotyny, która głęboko wnika w organizm – tłumaczy.

Pozostaje kwestia palenia w miejscach publicznych. – Nie powinno się tego robić nigdzie. Paląc e-papierosa tak samo zmuszamy innych do wdychania naszego dymu

DP

Czytaj więcej na: Dziennik Polski

Share Button

Komentuj