Wyszukiwanie

Czym różni się Lakowanie zębów od Lapisowania zębów?

Share Button

Rodzice często pytają nas czym różni się Lakowanie zębów od Lapisowania zębów? Poniżej wyjaśniamy na czym dokładnie polegają te zabiegi i dlaczego warto o nich pamiętać. W końcu nasze dzieci to nasze szczęscie

80% dzieci ma problemy z próchnicą

Zaawansowana próchnica w zębach 3-4-latków to obecnie standardowy obraz, jaki widać, kiedy dziecko u stomatologa pokazuje wnętrze jamy ustnej na wizycie.
Wyniki raportu IPSOS mówą same za siebie:

  • ponad 80 proc. dzieci w Polsce ma problemy z próchnicą, przy czym najczęściej choroba ta dotyka dzieci młodsze w wieku od 5–9 lat i mieszkające na wsi;
  • 42 proc. dzieci ma próchnicę w co najmniej czterech zębach;
  • 30 proc. dzieci do 9 lat ma już plomby w zębach stałych;
  • wśród starszych dzieci (10–13 lat) odsetek tych, które mają zaplombowane zęby stałe, zdecydowanie wzrasta i wynosi 51,6 proc.

Najgorsze, że prawie co piąte polskie dziecko u stomatologa znalazło się po raz pierwszy w swoim życiu niejako przy okazji

Część rodziców ma zdanie, że mleczaków nie warto leczyć gdyż z jednej strony narażamy dziecko na niepotrzebny stres, z drugiej… i tak wkrótce wypadną i zastąpią je zęby stałe. Nic bardziej mylnego!

Pierwsze zęby są słabiej zmineralizowane (utwardzone) i dlatego bardziej podatne na próchnicę. Jest to choroba zakaźna, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Na miejsce wypadających mleczaków wyrastają zęby stałe. Sąsiadują z zaatakowanymi mlecznymi i próchnica się na nie przenosi.

Lakowanie zębów u dziecka

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, przeprowadzany na zdrowych ząbkach dziecka. Polega on na wypełnieniu bruzd i szczelin zębów za pomocą laku – specjalnego półpłynnego materiału (lak szczelinowy), który będzie chronił zęby przed dostępem bakterii oraz działaniem kwasów bakteryjnych. Lak szczelinowy jest to preparat o płynnej konsystencji, który zapływa w bruzdy, szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba.

Uszczelnia się powierzchnie zębów żujących – bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Głębokość i konfiguracja bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie podczas szczotkowania. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem występowania pierwszych ognisk próchnicy. Ta metoda jest o tyle ważna w przypadku zębów niemowląt, że zęby mają wiele bruzd, a dokładne i długie szczotkowanie zębów dziecka nie zawsze się udaje. Bardzo istotna jest precyzja wykonania zabiegu. Tak założony lak pozostaje w bruzdach przez kilka lat. Jest jednak poddawany siłom żucia i ulega starciu, a niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, dlatego wymaga systematycznej kontroli.

Niektórzy dentyści uważają, że nie należy lakować zębów u niemowląt, chyba że zrobimy to od razu po ich wyrżnięciu – zanim pojawi się ryzyko zainfekowania zęba przez próchnicę. W przeciwnym razie, gdy zalakujemy ząbek wraz z „niewidoczną jeszcze” próchnicą, będzie się on dalej psuł, a przebarwienie będzie ukryte pod lakiem. Dlatego najchętniej lakuje się zęby stałe – szóstki, piątki, czwórki, a następnie siódemki. Ważne, by lakowanie było przeprowadzone maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od wyrżnięcia zęba. Stomatolog najpierw oczyszcza powierzchnię zęba, ale bez użycia wiertla oraz dokładnie go suszy i wytrawia, a dopiero potem lakuje i oświetla lak lampą polimeryzacyjną, która go utrwali. Zabieg jest bezbolesny, a lak prawie w ogóle nie ma smaku. Aby mieć pewność, że lak nie będzie dziecku przeszkadzał, dentysta sprawdza to kalką. Jeśli ząb jest „za wysoki”, wygładza go specjalną diamentową kulką, co jest całkowicie bezbolesne. Lakowanie jednego zęba trwa od kilku do kilkunastu minut i najczęściej podczas jednej wizyty lakuje się maksymalnie dwa zęby dziecka. Cena: ok. 30-40 zł za ząb.

Lapisowanie zębów

Lapisowanie to zabieg, który służy utwardzeniu próchnicowo zmienionej zębiny i zatrzymaniu procesu próchnicowego u młodych pacjentów, u których z różnych względów nie można założyć tradycyjnego wypełnienia, np. z powodu dużej rozległości ubytku, młodego wieku pacjent albo braku współpracy ze strony dziecka.

Jeśli na zębie pojawi się ubytek, stomatolog może zaproponować zabieg leczniczy przeciwdziałający rozprzestrzenianiu się próchnicy. Lapisowanie przeprowadza się je wyłącznie na małych ubytkach. Zabieg polega na usunięciu miejsc retencyjnych dla resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Polega to na opracowaniu i wygładzeniu powierzchni szkliwa i zniesieniu wierzchniej warstwy zębiny zmienionej próchnicowo. Na tak przygotowaną powierzchnię dentysta nakłada azota srebra, który ma działanie bakteriobójcze oraz utwardza chory ząb. Zabieg należy powtarzać kilka razy, by był skuteczny. Podczas lapisowania dziecko powinno siedzieć spokojnie, gdyż poplamione azotanem srebra ubranie nie będą do odratowania, zaś plamki na skórze schodzą nawet dopiero po tygodniu. Utrzymanie nieruchomo dziecka jest dość trudne, gdyż azotan srebra ma nieprzyjemny zapach oraz smak. Zabieg ma jedną wadę. Ząb po lapisowaniu wygląda brzydko, jakby miał próchnice, jest szary i przypomina sczerniałe srebro. Cena: ok. 30 zł za zabieg.

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

Komentuj