Wyszukiwanie

cukier niszczy zeby

Cukier niszczy zęby – na szczęście jemy go coraz mniej.

Share Button

GUS podaje, że w pierwszym kwartale 2014 r. spożycie cukru w Polsce spadło o 7 proc. i obecnie wynosi ok. kilograma miesięcznie na osobę. Gdyby taki trend utrzymał się przez cały rok, byłby to ewenement na skalę globalną, ponieważ jeszcze w styczniu tego roku eksperci donosili, że spożycie cukru na świecie systematycznie rośnie, a Międzynarodowa Organizacja Cukru szacuje, że za sześć lat spożycie cukru będzie o ok. 15 proc. wyższe niż obecnie.

Cukier niszczy zęby – na szczęście jemy go coraz mniej. Czy stomatolodzy muszą się obawiać, że zabraknie dla nich pracy nad przywracaniem porządku w dziurawych zębach? Raczej nie, bo pomimo wielu akcji edukacyjnych na temat szkodliwości cukru, wydaje się, że słodki smak uzyskany dzięki sacharozie nadal pozostaje faworytem wśród konsumentów. Trudno wytłumaczyć to zjawisko czym innym, jak przywiązaniem do tradycji, bo słodycz tradycyjnego cukru i słodycz słodzików smakują tak samo, choć mogą dawać różne posmaki.

Gdyby nie przywiązanie do tradycji, furorę robiłyby obecnie nie tradycyjne karmelki, ale wafelki, których słodki smak uzyskano dzięki dodatkowi maltitolu, słodzika pozyskanego z rodzimych zbóż, a Coca Cola Light słodzona stewią powinna bić rekordy popularności.

Wydaje się, że amatorów słodyczy nie przeraża tak bardzo widmo próchnicy zębów jako konsekwencji spożycia produktów słodzonych naturalnym cukrem, jak perspektywa cukrzycy. Jednak cukrzyca – w przeciwieństwie do próchnicy – nie jest chorobą zakaźną. Zapomina się o tym. Tak samo, jak o fakcie, że to stan zdrowia jamy ustnej determinuje kondycję wielu organów wewnętrznych.

Wprost

Źródło: Portal Stomatologiczny / „Wprost”

Share Button

3 Comments

  1. Alexa

    Nieprawda, że słodziki smakują tak samo. Prawda, że (niewspomniany w tekście, a zdrowy dla zębów) ksylitol jest pyszny. Kłopot w tym, że jest bardzo drogi. Aspartam jest paskudny i niezdrowy, stewiolowe słodziki niesmaczne, a ksylitol kosztuje majątek. Gdyby był tańszy, to każdą kawę słodziłabym nim, a nie cukrem. Nie znam osoby której by nie pasował smak ksylitolu, ale nie znam też osoby dla której cena nie byłaby zbyt wysoka by używać go regularnie…

  2. Uniformix

    Dokładnie, wiele osób lekceważy problem próchnicy nie mając pojęcia że może mieć ona wpływ nie tylko na uzębienie.

  3. Hania

    To prawda, że ksylitol jest drogi, lecz leczenie niszczonych przez bały cukier zębów jeszcze bardziej kosztowne. Oprócz zębów biały cukier niszczy jeszcze więcej w naszych organizmach- trzustkę, powoduje również raka. Pamiętajmy rak żywi się cukrem! Jestem pewna, że współczesna plaga raka związana jest z jedzeniem białego rafinowanego cukru. Jedzenie białego cukru zwłaszcza podczas świąt na tyle niszczy odporność, że zwykle po świętach (styczeń!) ludzie chorują . Na prawdę nie warto ulegać pokusom jedzenia słodyczy w czasie imienin, świąt itp., lecz pomyśleć o konsekwencjach związanych z zębami i chorobami. Zaobserwowałam, że zjedzenie produktów z białym cukrem u znajomych kończy się rozchwianiem zębów, ropniem, bólem zęba itp. Nie jem białego cukru od kilku lat i czuję się o wiele zdrowsza niż wcześniej kiedy zajadałam się słodyczami.

Komentuj