Zastanawiasz się, dlaczego kilka minut szczotkowania zębów dziennie może mieć tak dobroczynny wpływ na serce? Warto pamiętać, że usta to brama prowadząca do naszego wnętrza, a zęby i dziąsła mogą wiele powiedzieć o naszym ogólnym stanie zdrowia.
Doktor Thang Nghiem, dyrektor centrum stomatologii Ultrasmile Dentistry twierdzi, że wygląd naszych zębów bywa ważną wskazówką diagnostyczną: uważny lekarz po zbadaniu jamy ustnej może podejrzewać wystąpienie u pacjenta takich chorób jak żółtaczka, artretyzm, anemia a nawet zakażenie wirusem HIV. – Dbajmy o zęby, bo w ten sposób przedłużamy sobie życie – zauważa Thang Nghiem. – Mamy coraz więcej dowodów na to, że zdrowe zęby świadczą o ogólnie dobrym stanie zdrowia. Reasumując choroby jamy ustnej istotnie osłabiają całe ciało.
Zastanówmy się zatem: jakie świadectwo o kondycji naszego organizmu wystawia nam jama ustna? Oto kilka sygnałów, które powinny nas zaniepokoić.
Suchość w ustach
Jest wiele powodów, dla których możemy odczuwać suchość w jamie ustnej, między innymi odwodnienie, alergia czy palenie. Jeśli jednak wyeliminujemy te wszystkie przyczyny i nadal mamy wrażenie suchości w ustach, pamiętajmy o zespole Sjogrena. Jak mówi doktor Nghiem, “jest to choroba autoimmunologiczna, która uszkadza komórki ślinianek i gruczołów łzowych. To z kolei powoduje suchość oczu i jamy ustnej”.
Biały język
Może być objawem raka. – Jedną z wczesnych oznak nowotworu jamy ustnej jest biały, delikatny wzór na języku i wewnętrznej stronie policzków. Mogą temu towarzyszyć białe i czerwone plamy lub wrzody – twierdzi doktor Nghiem. – W większości przypadków nie jest to nic poważnego, lecz te zmiany mogą ulec zrakowaceniu, toteż należy bacznie je obserwować.
Żółty spód języka
Kiedy miękkie tkanki podniebienia lub spodniej strony języka przybierają żółtawą barwę, może to świadczyć o schorzeniu wątroby. Doktor Nghiem wyjaśnia: – Ten żółtawy odcień często pojawia się w pierwszej kolejności właśnie na tych miękkich tkankach. W miarę rozwoju choroby żółte zmiany stają się widoczne również w innych miejscach w jamie ustnej.
– Żółta barwa może się wiązać z infekcją grzybiczą w jamie ustnej, która bywa także pierwszym objawem zakażenia wirusem HIV – zauważa doktor Nghiem. – Nie wpadajcie jednak w panikę. Za nietypową barwę mogą odpowiadać sterydy lub antybiotyki. W pierwszej kolejności odstawcie leki.
Przy zakażeniu wirusem HIV język może stać się czerwony, a na dziąsłach, ustach i wewnątrz jamy ustnej mogą pojawić się wrzody lub brodawki. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujcie się z waszym dentystą lub lekarzem pierwszego kontaktu.
Ubytki szkliwa
Może to być skutek refluksu żołądkowego – nieprzyjemnej dolegliwości, gdy kwasy trawienne przedostają się z żołądka do przełyku. Chory skarży się wtedy na zgagę.
– Refluks żołądkowy wymaga profesjonalnego leczenia – podkreśla doktor Nghiem. – Jako stomatolog mogę uzupełnić ubytki spowodowane przez kwas żołądkowy i często kontrolować stan zębów, aby upewnić się, czy sytuacja się nie pogarsza.
Wrzody
Doktor Nghiem twierdzi, że nawracające afty mogą świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego lub chorobie Crohna. Jak wyjaśnia, “choroba Crohna może atakować układ pokarmowy, w tym jamę ustną. Wrzody to częsta dolegliwość, lecz ich obecność w jamie ustnej może świadczyć też o czymś poważniejszym”.
Gładki i czerwony język
– Pacjenci z anemią często chorują na zapalenie języka – zauważa doktor Nghiem. – Język staje się wtedy czerwony i gładki. Mogą temu towarzyszyć zajady – czerwone pęknięcia w kącikach ust.
Starte zęby
Ludzie o krótkich, jakby startych zębach mają skłonność do zgrzytania przez sen – a to może być oznaką emocjonalnego bądź psychologicznego napięcia. – Jeśli zgrzytanie jest spowodowane stresem, pacjent powinien w pierwszej kolejności rozwiązać ten problem, w czym może mu pomóc lekarz pierwszego kontaktu – radzi doktor Nghiem. – Ważne jest, by zakładać na noc specjalny aparat, który powstrzyma dalsze ścieranie szkliwa.
Choroby dziąseł
Przyczyną chorób dziąseł bywa najczęściej kamień nazębny. W efekcie dziąsła stają się czerwone i krwawią podczas szczotkowania zębów. – Najnowsze badania wykazały, że tego typu dolegliwości mogą być powiązane z innymi schorzeniami, zwłaszcza z chorobami serca, zawałami i udarami – mówi doktor Nghiem. – Dzieje się tak dlatego, że bakterie, które wywołują choroby dziąseł, aktywują białe krwinki, co z kolei przyczynia się do chorób układu krążenia. Zaniedbane dziąsła mogą również wywołać komplikacje w przebiegu ciąży, łącznie z przedwczesnym porodem i niską wagą urodzeniową noworodka.
Lynsey Haywood
Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:
Żródła:
The Sun
Kobieta.onet.pl
Witam serdecznie,
zgadzam się z powyższym, o nasze zęby trzeba dbać, bo jeśli nie my, to kto? Pamiętajmy, nowe już nie wyrosną.
Pozdrawiam