Wyszukiwanie

cukrzyca i problemy z jamą ustną

Cukrzyca i problemy z jamą ustną

Share Button

Jak donosi National Medical Center w Kaliforni istnieje związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej i cukrzycą. Naukowcy uczulają dentystów, że mogą identyfikować pacjentów zagrożonych cukrzycą, by poddali się leczeniu profilaktycznemu.

Badanie objęło 9 670 dorosłych pacjentów w wieku 20 i więcej lat, którzy byli badani przez dentystów w latach 2009-2014 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey.

Poza wynikami stomatologicznymi brano pod uwagę także wskaźnik masy ciała oraz poziom glukozy we krwi na czczo, poziom glukozy po upływie dwóch godzin od spożycia posiłku, ilość hemoglobiny A1c, istniejącą cukrzycę oraz to czy choroba była leczona środkami doustnymi czy insuliną.

Odkryliśmy korelację między pogarszającą się tolerancją glukozy a liczą brakujących własnych zębów, mówił o swoich badaniach Raynald Samoa endokrynolog z Department of Diabetes, Endocrinology & Metabolism w City of Hope, w Los Angeles.

Szczególnie starannie odnotowywano liczbę brakujących zębów z powodu nieleczonej próchnicy lub paradontozy. Po porównaniu tych danych z wynikami tolerancji glukozy okazało się, że przy normalnym poziomie glukozy odsetek pacjentów z brakami w uzębieniu wynosił 45,57 proc., przy nieprawidłowej tolerancji glukozy własnych zębów brakowało 67,61 proc., natomiast w przypadku pacjentów chorych na cukrzycę, aż 82,87 proc. nie miało pełnego własnego uzębienia.

Wraz z zaburzeniami metabolizmu rosła też sama liczba utraconych zębów i średnio wynosiła ona odpowiednio do grupy 2,26; 4,41 oraz 6,80 – u diabetyków.

Choroby dziąseł i cukrzyca

Osoby z cukrzycą narażone są na większe ryzyko rozwoju chorób dziąseł, najnowsze badania sugerują, iż przewlekłe choroby dziąseł mogą stanowić czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy.

Jak to się dzieje? Choroby dziąseł mogą powodować przedostawanie się bakterii do krwioobiegu i aktywację komórek wytwarzających sygnały biologiczne, które mają niszczący wpływ na cały organizm. W obrębie trzustki, na przykład, może to prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny (hormon regulujący poziom cukru we krwi). Jeśli tak się stanie, może rozwinąć się cukrzyca typu 2 – nawet u uprzednio zdrowych osób, u których nie występowały żadne czynniki ryzyka cukrzycy.

Czy powinienem mówić mojemu dentyście, że mam cukrzycę?

Osoby z cukrzycą mają szczególne potrzeby zdrowotne – dentysta jest osobą posiadającą odpowiednią wiedzę i umiejętności, by z twoją pomocą zaspokoić te potrzeby. Informuj swojego dentystę na bieżąco o wszelkich zmianach twojego stanu zdrowia i o wszelkich zażywanych przez ciebie lekach. Jeżeli aktualnie twoja glikemia nie jest najlepiej kontrolowana, odłóż wszelkie zabiegi stomatologiczne na później, o ile nie są one pilne.

Studio Uśmiechu MM Dent

Źródło: infodent24.pl, Colgate.pl,

Share Button

2 Comments

  1. Moim zdaniem przeniesienie czytnika na front w tak dużym urządzeniu nie jest najlepszym pomysłem. Aby do niego sięgać trzeba będzie za każdym razem zmieniać chwyt, plecki albo bo przycisk zasilania są na to ustrojstwo najlepszymi miejscami.

  2. Cukrzyca to choroba, która ma wpływ na dosłownie każdy organ w ciele człowieka, uzębienie i jamę ustną niestety również. Dlatego poinformowanie swojego dentysty o posiadanych chorobach (wszystkich poważnych!) jest konieczne, aby leczenie było skuteczne. Każdy stomatolog powinien takie informacje wziąć pod uwagę przy ustalaniu dalszych etapów leczenia.

Komentuj