Wyszukiwanie

eletroniczne papierowy szkodzą blog stomatologiczny

Dzień bez papierosa… i e-papierosa.

Share Button

Z powodu palenia na świecie umiera blisko 6 mln osób rocznie. Według szacunków, do roku 2030 liczba ta może wzrosnąć do 8 mln, jeśli nie zostaną podjęte niezbędne kroki w celu opanowania epidemii.

Przewlekłe przyjmowanie nikotyny prowadzi do zaburzeń głównie w układzie krążeniowo-naczyniowym, natomiast wdychanie substancji smolistych i gazów (np. CO, CO2) do rozwoju chorób nowotworowych. Nikotyna powoduje przede wszystkim uzależnienie fizyczne, mniej psychiczne oraz wzrost tolerancji na przyjmowane dawki. Czas działania nikotyny po przeniknięciu do OUN (ośrodkowego układu nerwowego) utrzymuje się około 30 minut, co warunkuje częstość palenia papierosów przez osoby uzależnione.

Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu”.

Dzień bez papierosa… i e-papierosa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 roku. W trzeci czwartek listopada obchodzony jest również Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha w 1974 roku, zatwierdzony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce (od 1991).

Polska – papierosy to nadal duży problem

W Polsce, co roku 70000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.

Według danych Komisji Europejskiej, w 2014 r. w naszym kraju papierosy paliło 33 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet. Ogółem tytoń pali 28 proc. Polaków. W 2012 roku było to 32 procent.

Stomatolodzy ostrzegają – nikotyna to nie tylko szkoda dla płuc czy serca, ale prawdziwa gehenna dla naszych zębów. Przebarwienia, schorzenia dziąseł, próchnica, utrata zębów, krępujące zmiany na języku, a nawet nowotwór – oto, co czeka jamę ustną palacza. Badania sugerują, że palacze średnio 3 razy częściej zapadają na schorzenia jamy ustnej niż osoby wolne od tego nałogu.

ePapierosy – mniejsze zło?

Według badania opublikowanego przez Journal of the American Dental Association, palacze cygar są narażeni na utratę zębów w takim samym stopniu, jak palacze papierosów. Nikotyna zmniejsza gęstość kości oraz utrudnia wchłanianie się wapnia, co może być szczególnym problemem dla palących kobiet, u których notuje się mniejsze stężenie estrogenu, odpowiedzialnego m.in. za spowalnianie utraty masy kostnej.

E-papierosy także nie są bezpieczne – pisaliśmy już o tym wielokrotnie na łamach naszego blogu. Posiadają one liczne szkodliwe związki m.in. glikol dietylenowy, szkodzący naszemu układowi oddechowemu, a także nitrozoaminę i tetrametylopirazynę, które mogą wykazywać toksyczne działanie m.in. dla mózgu.

Także żucie tytoniu i spożywanie tabaki nie jest bezpieczną alternatywą, wręcz przeciwnie! Tak samo jak palenie papierosów może skutkować wystąpieniem nowotworu jamy ustnej, gardła i przełyku. Paradoksalnie, bezdymny tytoń do żucia, zawiera wyższy poziom nikotyny niż papierosy, z kolei 1 puszka tabaki dostarcza więcej nikotyny niż przeszło 60 sztuk papierosów.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie papierosów za czwartą plagę ludzkości, po groźbie wybuchu bomby atomowej, głodzie oraz epidemii AIDS. Palenie tytoniu wywołuje więcej zgonów niż jakakolwiek substancja chemiczna.

Drogi nałóg

Palenie jest obecnie znacznie droższe niż jeszcze kilka lat temu. Za najtańszą paczkę trzeba zapłacić już około 13 zł. Przeciętny palacz na swój nałóg wydaje więc nawet 5 tys. zł rocznie (pod warunkiem, że kupuje papierosy z legalnego źródła).

W najbliższych latach również możemy spodziewać się podwyżek cen papierosów, choć nie powinny być one tak drastyczne jak dotychczas. Jednak palaczy dotkną inne poważne zmiany prawa. Już teraz zakazano większości papierosów smakowych, a za kilka lat ten sam los spotka popularne mentole.

Na pytanie kiedy warto przestać palić odpowiedź jest tylko jedna: teraz!

Studio Uśmiechu MM Dent

Share Button

Komentuj