Właściwa pielęgnacja i profilaktyczne zabiegi dentystyczne, takie jak fluoryzacja czy lakowanie, dają gwarancję uniknięcia próchnicy i ubytków. Fluor na kilka sposobów przeciwdziała destrukcji powierzchni zębowych, spowodowanych działaniem kwasów produkowanych przez bakterie płytki nazębnej. Na zębach tworzy się rezerwa fluoru, który jest uwalniany w razie ataku kwasów. Zmniejsza to utratę minerałów z powierzchni zębów i wspomaga naprawę wcześniejszych zmian próchnicowych.
Dlaczego warto fluoryzować zęby u dzieci?
Nawet jeśli mleczaki się zdrowe, można zapewnić im dodatkową ochronę przed próchnicą, stosując zabieg fluoryzacji. Fluoryzacja polega na nałożeniu na powierzchnię zębów fluoru w postaci pianki, żelu lub lakieru. Pedodonta rozprowadza go np. specjalnym pędzelkiem. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przez większość dzieci bardzo dobrze tolerowany. Trwa maksymalnie kilka minut, ale po nim nie wolno pić i jeść przez około 1,5 godziny. Poza tym nie wolno myć zębów przez około 12 godzin. Fluoryzacja mineralizuje, a więc wzmacnia, zęby i działa profilaktycznie przeciwko rozwojowi próchnicy. Należy ją powtarzać co ok. 4-6 miesięcy. Stomatolodzy oferują również lakierowanie zębów. To nic innego jak zabieg pokrywania zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor. Średnia cena takiego zabiegu to ok. 80 zł za zabieg fluorowania wszystkich zębów albo ok. 5 zł za ząb.
Fluor a pasta do zębów
Zawartość fluoru w szkliwie sprawia, że zęby są znacznie bardziej odporne na demineralizację. W każdej paście do zębów oraz płynie do jamy ustnej jest zawarty fluor. Lakierowanie zębów za pomocą lakieru fluorowego to profilaktyczne działanie, które wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na próchnicę.
Ważne jednak, aby zabieg ten został przeprowadzony przez specjalistę, dentystę, gdyż fluor użyty niewłaściwie lub w nadmiarze szkodzi.
Studio Uśmiechu MM Dent
Nie jestem przekonana co do fluoru, ale ten artykuł dał mi do myślenia…
Ja regularnie fluoryzuję zęby i myślę, że jest to bardzo dobre 🙂