Wyszukiwanie

dentysta warszawa szczoteczka powinna być wymieniana

Ziołowa pasta do zębów

Share Button

Zioła jako dodatek do past do zębów stosowane są w celach profilaktycznych, ale także wspierają leczenie zapalenia przyzębia i zmian chorobowych błony śluzowej jamy ustnej. Ostatnio (jak donosi Dental Tribune) naukowcy z Indii dowiedli, że ziołowe pasty do zębów korzystnie wpływają na znajdujące się w ślinie enzymy, redukując osadzanie kamienia nazębnego.

Aktualnie dostępne pasty do zębów to homogenna zawiesina wodna nierozpuszczalnych substancji abrazyjnych. Do bazy tej dodawane są substancje wzmacniające właściwości oczyszczające, czyli spieniające i detergenty. Upełniają ją konserwanty, koloranty oraz substancje smakowe i aromatyzujące. W powszechnym mniemaniu ziołowa pasta do zębów, bez dodatków w postaci barwników, konserwantów czy substancji słodzących, jest bezpieczniejszą alternatywą dla innych tego typu produktów. Dotychczas jednak nie przeprowadzono zbyt wielu badań potwierdzających taką tezę. jak na razie udowodniono głównie ich działanie antybakteryjne. Naukowcy z Indii postanowili sprawdzić, jaki jest ich wpływ na znajdujące się w ślinie enzymy ALP i ACP. Są one odpowiedzialne za osadzanie się kamienia nazębnego, a w konsekwencji – możliwe stany zapalne przyzębia.

W badaniu wzięło udział 45 studentów stomatologii. Podzielono ich na trzy 15-osobowe grupy. Każda z nich otrzymała inny rodzaj ziołowej pasty do zębów, przy pomocy której mieli szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie. Próbki śliny pobrano od nich przed rozpoczęciem badania, a następnie w 1., 7., 14., 21. i 28. dniu stosowania danej pasty. Analiza składu śliny wykazała, że wszystkie 3 ziołowe pasty znacznie obniżyły poziom enzymów ALP i ACP. Jedna z nich wykazała się mniejszą skutecznością w porównaniu do dwóch pozostałych. Zupełnie przypadkowo okazało się również, że wszystkie pasty obniżyły poziom glukozy w ślinie oraz ogólny poziom pH w jamie ustnej, a są to czynniki, które mają duży wpływ na rozwój próchnicy. Kolejnym etapem eksperymentu ma być połączenie stosowania ziołowych past do zębów z płukankami do ust również o naturalnym składzie.

Substancje aktywne w paście do zębów

To, co nadaje paście konkretne, indywidualne cechy i właściwości terapeutyczne, to dodatek substancji aktywnych. Na przykład przeciwpróchnicze własności uzykiwane są przez dodatek związków fluoru, a nieświeży oddech niweluje dodatek cytrynianu cynku, chlorheksydyny, chlorku cynku i triclosanu. Niestety, coraz częściej jednak w ostatnich latach zwraca się uwagę również na negatywne skutki poszczególnych składników powszechnie dostępnych past do zębów, w których dotychczas upatrywano cenne działanie profilaktyczno-lecznicze. Wskazuje się na związek fluoru z zaburzeniami endokrynologicznymi, triklosan, dwutlenek tytanu i dietanolaminę podejrzewa się o działanie kancerogenne, sacharynę o zaburzenia mikroflory jelitowej, a laurylosiarczan sodu o związek z rzutami aft nawrotowych. Badania wskazują na wpływ produktów do higieny jamy ustnej na florę fizjologiczną jamy ustnej i na zdrowie ogólne. To sprawia, iż wzrasta zainteresowanie produktami pochodzenia naturalnego.

Nie zapomnij o dziąsłach

Gdy dziąsła są zaczerwienione, krwawią podczas mycia zębów, trzeba szukać past ze składnikami, które pomogą opanować stan zapalny. Są to przede wszystkim wyciągi i olejki ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym (np. z rumianku, tymianku, arniki). Cenny jest też dodatek substancji przyśpieszających gojenie (np. alantoina).

Studio Uśmichu MM Dent

Źródło:dentonet.pl, poradnikzdrowie.pl, materiały własne.

Share Button

Komentuj