Wyszukiwanie

Blog stomatologiczny

Utrata zębów i rak piersi

Share Button

Jak donosi „Polska Dziennik Zachodni” w wydaniu z dnia 29.03.2014 r.„Uczeni dowiedli, że u tych pacjentów, u których rozwinął się rak piersi, czynnikiem podwyższającym to ryzyko, i to aż 11-krotnie, były choroby dziąseł i utrata zębów”.

Nowotwór piersi to wciąż choroba budząca postrach u wielu kobiet i zbierająca tragiczne żniwo. Warto zatem zrobić wszystko, aby zapobiec jej rozwojowi. Badanie, o którym mowa wyżej, przeprowadzono w Szwecji na podstawie analizy historii chorób około 3 tysięcy osób, wśród których u 41 stwierdzono raka piersi. Są to badania miarodajne z uwagi na dużą liczbę przeanalizowanych faktów. Było to pierwsze na świecie tak szeroko zakrojone badanie analizujące związki pomiędzy nowotworem piersi a zdrowiem jamy ustnej. Jednocześnie – nie było to jedyne badanie wzajemnych zależności pomiędzy ryzykiem zachorowania na nowotwór a zdrowiem zębów, bo tego typu analizy przeprowadza się już od dłuższego czasu. Jednym z większych badań była analiza przeprowadzona kilka lat temu przez Japończyków. Po przestudiowaniu danych z historii chorób ok. 5 tysięcy osób zmagających się z chorobą nowotworową, uzyskano potwierdzenie, że ci, którzy mieli niepełne uzębienie, byli obarczeni zwiększonym ryzykiem raka przełyku, głowy i szyi oraz płuc.

Zespół szwedzkich uczonych planuje ponownie przeprowadzić badania o tematyce wiążącej choroby dziąseł i utratę zębów z ryzykiem zachorowania na raka piersi – aby uzyskać potwierdzenie wyników uzyskanych w eksperymencie poprzednim.


Źródło: „Polska Dziennik Zachodni”

Share Button

Komentuj