Wyszukiwanie

Triklosan

Czy Triklosan (składnik past) pomaga gronkowcowi?

Share Button

Jak donosi magazyn mBio wydawany przez American Society for Microbiology triklosan, dostając się do nosa może wspierać rozwój gronkowca złocistego.

Gronkowiec złocisty występuje często w drogach oddechowych oraz na skórze człowieka. Zakażenie gronkowcem może prowadzić do: wymiotów, biegunki, powstawania czytaków i różni, spadku ciśnienia krwi, wstrząsu, a nawet śmierci.

Autor badania Blaise Boles przypomina, że z triklosanem mamy do czynienia od 40 lat. Inne badania wykazywały jego obecność m.in. w moczu czy mleku, a jego duża koncentracja u ssaków może zaburzać działanie układu endokrynologicznego i czynności serca oraz mięśni szkieletowych.

Jak podkreśla badacz, dodatkowe eksperymenty wykazały, że bakteria Staphylococcus aureus kolonizujący w obecności triklosanu lepiej wiąże się z ludzkimi białkami, a szczury wystawione na działanie tej substancji były bardziej podatne na jego obecność w nosie.

Boles uważa, że w takiej sytuacji należałoby zastanowić się nad tak powszechnym wykorzystywaniem triklosanu w produktach codziennego użytku. Badacz zamierza przeprowadzić szersze badania nad tym, czy triklosan wspiera kolonizowanie przez patogeny także innych części ludzkiego ciała.

Będziemy informować o wynikach badań…
Studio Uśmiechu MM Dent



Źródło: Onet.Pl / PAP

Share Button

Komentuj