Wyszukiwanie

dobry dentysta warszawa

Stomatologia w Polsce

Share Button

Zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne wzrasta w tempie 25 proc. rocznie, co wynika nie tylko z dużych potrzeb, ale przede wszystkim z rozwoju technologii. Stomatologia w Polsce jest bardzo atrakcyjna na tle Europy, i pod względem cen na te usługi, i jakości.

Wartość światowego rynku implantów medycznych oceniana jest na ponad 10,5 mld dolarów, czyli ponad 37 mld zł. Przy czym implanty stanowią 18 proc. całego sektora stomatologicznego (niemal 7 mld zł). Według raportu Markets & Markets do 2020 r. rynek ten ma rozwinąć się dwukrotnie. Oferta rynkowa jest coraz szersza, pojawiają się nowe materiały i modele, zapewniające lepszą jakość użytkowania, a czas samego zabiegu został znacznie skrócony.

W ubiegłym roku wartość europejskiego rynku stomatologicznego oszacowano na 79 mld euro (ok 336 mld zł). W Polsce mowa o ponad 10 mld złotych. Z prognoz wynika, że do 2020 r. rodzimy będzie rozwijał się o około 7 proc. rocznie, za trzy lata osiągając wartość 12,6 mld złotych.

Ciekawie rysują się perspektywy stomatologii estetycznej. Wartość zabiegów w tym zakresie do 2020 roku będzie rosnąć o 6,8 proc. rocznie i osiągnie 22,3 mld dolarów, czyli ponad 81 mln zł . To także efekt mody na idealny uśmiech.

Ceny Usług Stomatologicznych w Polsce

Polski rynek usług dentystycznych rozwijał się będzie w tempie około 7% średniorocznie w latach 2015-2020 i osiągnie wartość 12,6 mld zł w 2020 r., wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek usług dentystycznych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”. Motorem wzrostu będzie segment prywatny. Stabilny wzrost stymulowany przez prywatne wydatki.

Rynek napędzać będzie rosnąca świadomość Polaków co do wyglądu i stanu zdrowia zębów, stabilny wzrost gospodarczy, który wpłynie pozytywnie na prywatną część wydatków oraz zainteresowanie usługami dentystycznymi wśród obcokrajowców. Dynamika wzrostu rynku będzie w miarę zbliżona w każdym z prognozowanych lat, gdyż PMR nie przewiduje w najbliższym czasie żadnych wydarzeń, które mogłyby znacząco napędzić lub obniżyć tą dynamikę. Również warunki makroekonomiczne w Polsce, które mają przełożenie na wzrost rynku, będą stabilne w latach 2015-2020. Ze względu na stagnację w segmencie publicznym segment prywatny usług dentystycznych napędzał będzie cały rynek.

Według szacunków PMR, ortodoncja będzie najszybciej rosnącym segmentem rynku usług dentystycznych w Polsce (średnioroczna stopa wzrostu na poziomie 12%). Wartość segmentu ortodoncji będzie rosła dynamicznie, ponieważ:

  • równe zęby stają się jednym z wyznaczników statusu społecznego (estetyka jest główną przyczyną noszenia aparatów ortodontycznych)
  • konsumenci będą skłonni wydawać coraz więcej na poprawianie uzębienia
    podaż dentystów-ortodontów będzie rosła wolniej niż popyt na aparaty, co wpłynie na utrzymanie lub podwyższenie cen
  • zwiększy się dostępność poprzez narzędzia finansowania (kredyty konsumenckie, gotówkowe, karty kredytowe)
  • wzorce z krajów zachodnich będą pozytywnie stymulowały popyt na takie usługi.

NFZ refunduje leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatu wyłącznie do ukończenia przez dziecko 12 roku życia (do 13 roku życia możliwe są wizyty kontrolne w ramach funduszu). Dlatego też w tym segmencie udział sektora publicznego jest wyższy niż w innych segmentach rynku. Z drugiej strony należy podkreślić, że refundacja NFZ obejmuje wyłącznie aparaty ruchome, gdyż aparaty stałe zakłada się dopiero po 12. roku życia.

Ciekawą kategorią pozostaje Protetyka

W grupie wiekowej powyżej 40 roku życia 51 proc. osób nosi protezy – częściowe lub całościowe – wynika z badania wykonanego na zlecenie GSK Consumer Healthcare. To 8,5 mln ludzi, czyli co trzeci dorosły Polak. “Bardzo często nawet bliscy nie wiedzą o noszonych protezach” – mówi Carol-Ann Stewart, dyrektor generalna GSK na Polskę i kraje bałtyckie.

Nie bez znaczenia jest wzrost zainteresowania usługami Polskich dentystów klientów z za granicy.

Ceny leczenia w poszczególnych częściach Europy są bardzo zróżnicowane – zwłaszcza w przypadku protetyki czy stomatologii estetycznej. Przykładowo, za pełną procedurę implantologiczną w Polsce zapłacimy minimum 3 550 zł. W Wielkiej Brytanii cena zabiegu wykonanego w klinice wyniesie prawie 1500 funtów, jednak koszty mogą wahać się pomiędzy 900-1800 funtów (ok. 3834 – 7668 zł). W Wielkiej Brytanii klasyczny aparat ortodontyczny kosztuje do 10 tys. złotych, lingwalny nawet 21 tys. zł. W Polsce za klasyczny model aparatu stałego pacjent płaci od 2 – 3 tys. zł, koszt aparatu porcelanowo – kompozytowego to 3 – 4 tys., natomiast cena za aparat lingwalny wyniesie 3,5 – 7 tys. zł.

Najtaniej jest w Czechach, gdzie implant kosztuje 13 500 koron czeskich, czyli niecałe 2100 zł. Tymczasem we Francji średni koszt implantów dentystycznych wynosi 2400 euro (ponad 10 tys. zł).

Okazuje się, że coraz częściej także w Polsce rezygnujemy z usług oferowanych przez NFZ i wybieramy prywatne gabinety stomatologiczne. Najważniejszą przyczyną jest fakt, że zdecydowana większość standardowych zabiegów dentystycznych nie jest refundowana przez NFZ i trzeba je finansować samemu.

Studio Uśmiechu MM Dent

Źródło: rynekzdrowia.pl, infodent24.pl

Share Button

4 Comments

  1. Bardzo ciekawy artykuł, pokazuje stomatologię od nieco innej strony. To prawda, wielu obcokrajowców korzysta z usług polskich dentystów, zwłaszcza blisko granic naszego kraju. Protetyka moim zdaniem będzie się tylko rozwijać, obecnie wygląd zewnętrzny i stan zdrowia są dla ludzi bardzo ważne.

  2. Stomatologia w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Tak naprawdę, nie ważne kiedy byśmy się udali do gabinetu, to uzyskamy szybką i skuteczną pomoc. Nikt nas nie zostawi w potrzebie.

Komentuj