Wyszukiwanie

dentysta EU

Raport EHCI – Polska służba zdrowia oceniona.

Share Button

W Brukseli opublikowano 7 edycję Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia (EHCI). Wynika z niego, że nasza służba zdrowia (zdobywając 521 punktów na 1000 możliwych) zajęła w nim w 2013 roku niskie 31. miejsce. W roku poprzednim było ot miejsce 27.

Liderem rankingu jest Holandia – 870 pkt, zaś spośród 35 europejskich krajów kolejne miejsce zajęły: Szwajcaria, Islandia, Dania i Norwegia

Na temat polskiej służby zdrowia wypowiedział się dr Arne Björnberg, przewodniczący HCP i kierownik badań.

– Polska opieka zdrowotna pozostaje coraz bardziej w tyle, zaś jej problemy wydają się z czasem pogłębiać. Różnice pomiędzy Europą bogatą a biedną zaznaczają się coraz wyraźniej, co utrudnia interpretację rankingu EHCI, jednak wydaje się jasne, że Polska, pomimo silnego wzrostu gospodarczego w porównaniu z resztą Europy, nie jest w stanie utrzymać wystarczająco wysokiego poziomu opieki zdrowotnej. Polska jest jednym z czterech krajów europejskich, w których obowiązuje zakaz aborcji, co również negatywnie wpływa na jej wynik w EHCI – powiedział Björnberg.
Brukseli opublikowano 7 edycję Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia (EHCI).
– Od czasu do czasu reforma służby zdrowia w Polsce staje się przedmiotem gorącej debaty. Obecnie rząd rozważa wprowadzenie opcjonalnych, komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych, dających dostęp do świadczeń w sytuacjach, kiedy państwowa służba zdrowia okazuje się niewystarczająca, mówi dr Björnberg. Inna strategia polegałaby na utrzymaniu podstawowej jakości, dostępności, zakresu i zasięgu świadczonych usług. Na krótką metę należałoby skupić się na obszarach, w których Polska nadal radzi sobie dość dobrze, jak sprawiedliwość oraz niska śmiertelność niemowląt – dodaje

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (EHCI) to renomowany ranking prowadzony od 2005 roku przez prywatna spółkę ze Szwecji – Health Consumer Powerhouse Ltd. Opracowywany jest na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań.

Źródło:
www.healthpowerhouse.com
dentopnet.pl

Share Button

Komentuj