Wyszukiwanie

Diastema

Diastema – jak zlikwidować przerwę między jedynkami?

Share Button

Dla niektórych przerwa szpara między zębami (tzw. diastema) jest sexy, dla innych to powód do kompleksów. Dziś problem ten można usunąć podczas jednej wizyty u dentysty.

Chociaż przerwy między zębami, zwłaszcza między jedynkami mogą być sexy – mają je przecież Brigitte Bardot, Anna Paquin czy Tomasz Karolak, dla wielu osób jest to powód do wstydu. Ponad 89% osób z przerwami między zębami, chętnie by się ich pozbyło raz a na dobre. Dla prawie 90% to główny powód, dla którego ukrywają swój uśmiech.

Dziś diastemy, popularnie zwane szparami między zębami można usunąć podczas jednej wizyty. Wszystko za sprawą światłoutwardzalnych, dostosowywanych do koloru zębów żywic kompozytowych, które dentysta nakłada na własne szkliwo. Zabieg trwa około 30 minut dla jednego zęba i jak zapewniają dentyści, jest to rozwiązanie dla osób, które chcą osiągnąć bardzo szybki efekt estetyczny, bez leczenia ortodontycznego.

Przerwy między zębami można zlikwidować na kilka sposobów:

  • Pierwszy z nich to ortodontyczne leczenie diastemy, wymagające noszenia aparatu na zęby.
  • Drugi to założenie licówek – cienkich mających ok. 0,5 mm porcelanowych płytek przyklejanych na ząb ze zmodyfikowanym szkliwem. Przed ich założeniem skorzystać z zabiegu wybielania zębów. Wystarczy trochę wysiłku, a na nowo odkryjesz swój uśmiech.
  • Trzecie to zamknięcie diastem przy pomocy kompozytów. Tych, samych, które stosuje się w plombach. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze w Polsce. Powód? Efekt uzyskuje się podczas jednej wizyty, a zabieg jest tak samo prosty, jak założenie plomby.

Zabieg zamykania diastem przypomina wypełnienie zęba plombą. Dentysta nakłada kompozyt na ząb wytrawiony specjalnym kwasem demineralizującym, a następnie delikatnymi papierowymi dyskami nadaje mu kształt.

Czym wypełnić?

Do wypełnień stosuje się żywice kompozytowe światłoutwardzalne. W przypadku dużych przerw zalecane jednak są licówki. Najpopularniejsze są dziś wypełnienia światłoutwardzalne wykonane z materiału z zastosowaniem nanotechnologii. Umożliwiają one dobór koloru wypełnienia do barwy zęba, imitują także naturalny ząb. Taki materiał nie zmienia barwy przez wiele lat.

Zabieg wypełniania diastemy trwa ok. 30 minut, jest bezbolesny i całkowicie odwracalny. Przed założeniem plomby zęby należy dokładnie oczyścić, warto je również wybielić. Po nałożeniu kompozyt naświetla się, aby go utwardzić.

Zęby po uzupełnieniu szpar kompozytem, wymagają takiej samej pielęgnacji, jak przed zabiegiem. Codzienne szczotkowanie oraz regularne wizyty u dentysty.

Diastema u dzieci

Szpary między zębami mlecznymi u dzieci to norma. Kości szczęk rozrastają się, podczas gdy wielkość zębów pozostaje bez zmian. Po wymianie zębów mlecznych na stałe, szpary powinny zniknąć. Problem pojawia się, gdy przerwy nie zmniejszają się. Wówczas warto wybrać się do dentysty lub ortodonty, bo być może konieczne będzie założenie aparatu na zęby. Im wcześniej zaczniesz nosić aparat, tym dłużej będziesz się cieszyć pięknym uśmiechem.

Studio Uśmiechu MMDent


Źródło: jejzdrowie.pl, poradynazdrowie.pl
Photo credit: Mr. Theklan / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Share Button

Komentarze

  1. Pingback: Sposób na udaną pierwszą randkę - Blog Stomatologiczny MM Dent

Komentuj