Wyszukiwanie

Jak pozbyć się dentofobii?

Jak pozbyć się dentofobii? – Dźwięk wiertła straszy Pacjenta

Share Button

Według portalu dentysta.eu 43 proc. osób dotyka DENTOFOBIA – tak boimy się dentysty, że często rezygnujemy z leczenia. Efekt około 90% Polaków ma problemy z próchnicę.

Naukowcy i lekarze dentyści stosują coraz bardziej innowacyjne techniki łagodzenia naszego strachu. Zebrani na ubiegłotygodniowym spotkaniu w amerykańskim San Diego członkowie Society of Neuroscience wysłuchali wykładu japońskich kolegów, którzy przedstawili wyniki swoich prac nad dentofobią.

Badacze z Nippon Dental University przeanalizowali zachowania dentofobów w gabinecie stomatologicznym. A dokładnie – analizowali zachowanie mózgu u dwóch grup pacjentów:

  • osób odczuwających strach przed dentystą,
  • osób nie obawiających się dentysty

Pacjentom z obydwu grup naukowcy odtwarzali nagrane dźwięki turbiny stomatologicznej oraz ssaka i jednocześnie skanowali aktywność ich mózgów.

Poprzeanalizowaniu zebranych danych okazało się, że u osób obawiających się dentysty naukowcy zaobserwowali znacznie większą aktywność części mózgu, zwanej Caudate nucleus (jądro ogoniaste, część podstawna kresomózgowia, jądro układu pozapiramidowego).

Jest to obszar mózgu, który odpowiada za poznawanie i zapamiętywanie dźwięków wydawanych przez instrumentarium dentystyczne – twierdzi Hiroyuki Karibe.

W prostych słowach: dźwięk wiertła sprawia że boimy się jeszcze bardziej.

Jak pozbyć się dentofobii?

Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Nie mniej jednak, być może dzięki izolacji od dźwięku wiertła można ją istotnie złagodzić?

Biorąc pod uwagę krótki czas jaki upłynął od prezentacji wyników badań oraz to że zapewne koledzy z innych krajów zechcą przeprowadzić dodatkowe badania, trudno jest określić jaki wpływ będą miały przedstawione wnioski na zastosowane techniki i metody pracy gabinetów stomatologicznych.

Jak pozbyć się dentofobii? Już teraz część gabinetów ‘odwraca uwagę’ pacjenta tak od dźwięków wiertła jak i od całego zabiegu. Gabinety stosują min. muzykoterapię, udostępniają okulary z możliwością wyświetlania ulubionego filmu itp. Pacjent może także przynieść swój przenośny odtwarzacz i zamiast słuchać w poczekalni odgłosów borowania spróbować zrelaksować się przy ulubionych piosenkach – wielu pacjentów stosuję tą metodę.

Będziemy naszych czytelników informować na bieżąco o postępie prac nad nowymi technikami niwelującymi dentofobię.

Studio Uśmiechu MM Dent


Źródło:
Media
Dentonet.pl

Share Button

Komentuj