Prawidłowa higiena jamy ustnej polega nie tylko na myciu zębów, ale również na oczyszczaniu języka. To na jego powierzchni gromadzą się substancje, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust.
Często wygląd powierzchni języka jako części przewodu pokarmowego jest odzwierciedleniem pewnych stanów chorobowych toczących się w organizmie np. ogólnie znane jest pojęcie “język obłożony” sygnał schorzeń układu pokarmowego lub “język malinowy”, który zwiastuje płonicę.
Grzbiet języka jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania, szczególnie gdy pokryty jest nalotem. Dzięki metodzie mikroskopii elektronowej skaningowej wykryto, że wypustki brodawek nitkowatych pokrywających grzbiet języka otacza gruba warstwa płytki bakteryjnej. Tym samym uzasadnione jest – obok innych zabiegów higienicznych w jamie ustnej – regularne czyszczenie języka.
Dlaczego warto szczotkować język?
Jak wynika z badań, myjąc zęby a następnie płucząc jamę ustną nie eliminujemy wielu bakterii, które umiejscawiają się właśnie na powierzchni języka. Produkowane są już specjalne przyrządy do oczyszczania języka, tzw. skrobaczki. Można to jednak robić specjalną powierzchnią czyszczącą język umieszczoną na drugiej stronie główki szczoteczki.
Czyszczenie języka jest zabiegiem rzadko praktykowanym. A przecież język, integralny narząd jamy ustnej, jest odpowiedzialny za wiele funkcji takich jak: ssanie, żucie, połykanie czy mowę. Na języku występują brodawki pełniące funkcje mechaniczne lub odbiorcy odpowiedzialnego za czucia smaku. Specyficzny rodzaj powierzchni języka sprzyja możliwościom rozwoju bakterii czy grzybów.
Szczególnie dobrze widoczne na języku są zakażenia grzybicze, białawe wykwity, w których dochodzi do wygładzenia i zaczerwienienia języka oraz zaniku brodawek.
Czym czyścić język?
Do czyszczenia języka wystarczy przeważnie zwykła szczoteczka do zębów, którą należy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu. W ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna być usunięta.
Używanie zwykłej szczoteczki nie jest jednak do końca uznawane przez wielu dentystów za skuteczne. Otóż podczas czyszczenia nią języka część bakterii może być „zepchnięta” w głąb jamy ustne. Zamiast szczoteczki do zębów możesz użyć specjalnej skrobaczki do języka. Jest to przyrząd wyglądem łudząco podobny do maszynki do golenia, który jest specjalnie przystosowany do czyszczenia powierzchni języka (można ją stosować już od 6 roku życia).
Jak czyścić język przy pomocy specjalnej skrobaczki (czyścika)?
- kilka razy przejedź skrobaczką po powierzchni języka od jego nasady aż po sam koniec. W ten sposób ściągniemy większość nalotu.
- oczyść w identyczny sposób boki języka.
- przepłucz jamę ustną wodą lub płukanką.
- oczyść skrobaczkę i ją zdezynfekuj.
Skrobaczkę (czyścik) do języka można kupić w niemalże każdej aptece. Kosztuje kilka złotych.
Zapraszamy do skorzystania z usług Studia Uśmiechu MM Dent
Zdrowy, promienny uśmiech to Twoja wizytówka. Nie czekaj, umów się do dentysty już dziś.
- Warto także zapoznać się z naszymi PROMOCJAMI
Źródło:
Zapytaj.onet.pl
Media