Wyszukiwanie

google glass

Google Glass u dentysty

Share Button

Amerykańscy stomatolodzy potwierdzają: Google Glass może trafić do gabinetów stomatologicznych szybciej niż nam się wydaje. Specjaliści szczególnie zainteresowani są ich wykorzystaniem w procesie nauki zawodu.

Ze względu na swój potencjalnie intruzywny charakter Okulary Google ciągle budzą sporo kontrowersji – szczególnie gdy używane są w miejscach publicznych takich jak restauracje czy kawiarnie. Nie ma się co dziwić. W końcu kto lubi być obserwowany przez kamerę 24h na dobę? Google Glass to jednak nie tylko nowy gadżet czy hipsterska fanaberia (ich koszt to ciągle sporo ponad 1000 USD) – coraz więcej firm widzi możliwość ich profesjonalnego zastosowania. Branża dentystyczna także bacznie obserwuje ich rozwój.

Google Glass u dentysty

Amerykańscy lekarze dentyści, skupieni wokół Uniwersytetu w Michigan oraz firm Surgitel i Dentizion, analizują możliwość wprowadzenia na rynek tzw. Google Glass loupes for the dental professional.

Szczególnie aktywni w adaptowaniu GG do stomatologicznych warunków są eksperci firmy Dentizion, która na amerykańskim rynku dentystycznym pełnią funkcję doradczą z zakresu nowych technologii.

Eksperci Dentizon wyposażyli Google Glass w lupy dentystyczne firmy Surgitel (2,5x) i przeprowadzili pierwsze testy urządzenia. Na razie o ich wynikach wiemy niewiele. Testerzy zwracają uwagę na wygodę zastosowanego rozwiązania, głównie podkreślając niewielką wagę zestawu.

Wynalazcy uważają, że pełne zintegrowanie Google Glass z lupami dentystycznymi nastąpi w momencie wykorzystania odpowiedniego oprogramowania. Jednym z pomysłów jest integracja okularów z dokumentacją medyczną pacjenta. Dentysta mógłby w okularach przeglądać np. zdjęcia RTG, czy inne pliki związane z leczeniem.

Google Glass dla Pacjenta?

Zastosowane Google Glass w stomatologii nie musi ograniczać się do roli narzędzia dla lekarza. Może warto wykorzystać GG jako z jednej strony narzędzie pozwalające odwrócić uwagę Pacjenta od przykrego zabiegu (Dentofobia) a z drugiej dać szansę zobaczenia skótków zaniedbania higieny jamy ustnej oczami lekarza. W USA część gabinetów od kilku lat wykorzystuje technologie obrazowania dla Pacjenta, opierającą sie o tandem: kamera-okulary z wyświetlaczem LCD.

Studio Uśmiechu MM Dent.Źródło: Google, infodent24.pl
Foto: Google

Share Button

Komentuj