Szacuje się, że w Polsce obecnie jest około 2 milionów wegatarian, a liczba ta stale rośnie – podaje portal wegetarianizm.pl.
Wegetarianizm to nie tylko rezygnacja z mięsa, ale także z picia alkoholu i palenia papierosów oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Wegetarianie urozmaicają dietę o duże ilości owoców i warzyw, orzechów, produktów zbożowych z pełnego przemiału, uzupełniają ją mlekiem i wyrobami mlecznymi, a także niewielkimi ilościami ryb i jaj. Pozwala im to na
Do niewątpliwych zalet diety wegetariańskiej należy zaliczyć niskie spożycie przez nas tłuszczu, niską zawartość cholesterolu w pokarmach oraz zwiększoną zawartość skrobi (kosztem sacharozy). Ponadto jarosze spożywają duże ilości błonnika, unikając jednocześnie nadmiernego spożycia sodu. Rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę i choroby układu krążenia, dodatkowo mają zmniejszone ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, płuc oraz raka sutka. Wszystko byłoby wspaniale i idealnie gdyby nie negatywny wpływ tej diety na zęby.
Wegetarianizm wpływa na stan zębów
Błędy popełniane przy doborze diety mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie całej jamy ustnej uważa Academy of General Dentistry. Dzieje się tak, ponieważ dieta wegetariańska stwarza problemy z pokryciem zapotrzebowania organizmu na witaminy B12, B2 i D, które nie występują w pokarmach roślinnych.
Wadą diety jest też stosunkowo niska przyswajalność zawartych w niej składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, żelaza i cynku – i to tu zaczynają się problemy stomatologiczne.
– Dieta z niską zawartością takich witamin i minerałów osłabia szkliwo i zębinę. Brak tych składników, zwłaszcza witaminy D może prowadzić do chorób przyzębia, osłabienia struktury zęba i rozwoju próchnicy – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski. – Podobnie jest z odwapnieniem zębów, do którego może prowadzić dieta uboga w składniki mineralne, zwłaszcza dieta wegańska, całkowicie pozbawiona składników pochodzenia zwierzęcego.
Jak sobie poradzić?
Przejście z diety mięsnej na wegetariańską nie może być zbyt gwałtowne, całkowite wyeliminowanie z menu pewnej grupy potraw bogatych w przyjazne zębom minerały i witaminy może odbić się na kondycji naszego uzębienia.
Dopiero odpowiednio zbilansowana dieta, do której wprowadza się potrawy bogate w wapń (soja, produkty mleczne, ryby, orzechy) lub, w której stosuje się suplementy diety uzupełniające niedobory witamin i minerałów, powinna pozytywnie wpłynąć na stan uzębienia. Należy również pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, częstym i prawidłowym szczotkowaniu zębów, używaniu płynu do płukania ust oraz past bogatych w wapń i fluor.
Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:
Studio Uśmiechu MM DENT
Źródła:
Portal Gazeta.pl: cały tekst
Kobietamag.pl: cały tekst