Wyszukiwanie

blog stomatologiczny

Coraz mniej lekarzy u naszego zachodniego sąsiada.

Share Button

Jak donosi Monitor Lekarski 2014 do 2020 roku lat co czwarty lekarz chce zrezygnować z praktyki. Aż 58 procent z nich nie znalazło do tej pory następcy. Brak lekarzy dotknie przede wszystkim wiejskie regiony Niemiec.

Co czwarty lekarz w Niemczech jest już po sześćdziesiątce. W tej grupie wiekowej zaledwie 39 procent nie musi się martwić o następcę, który przejmie praktykę. Reszta wciąż nie może znaleźć kupca na swój gabinet. Nic dziwnego, że aż trzy czwarte lekarzy uważa, że przestał być on formą zabezpieczenia na starość.

Szczególnie trudna sytuacja wsi

Z danych Federalnej Izby Lekarskiej wynika, że liczba lekarzy w Niemczech wzrosła w ubiegłym roku o około 8,5 tysięcy. Jest ich w tej chwili w sumie 357.252. Mimo to, brak lekarzy w niektórych regionach kraju stał się faktem. Najgorzej jest w regionach wiejskich.

Kasy chorych i przedstawiciele związków lekarzy od lat starają się wypracować odpowiednią strategię walki z niedoborem lekarzy. O ile Federalna Izba Lekarska żąda większej ilości miejsc dla studentów medycyny i wyższych płac dla lekarzy, kasy chorych opowiadają się za zmianami strukturalnymi. Ich zdaniem za dużo lekarzy pierwszego kontaktu otrzymuje zezwolenie na prowadzenie gabinetu w aglomeracjach miejskich. Lekarzy tych brakuje potem bardzo w innych regionach kraju.

Na potrzeby Monitora Lekarskiego instytut badania opinii publicznej infas przepytał ponad 10 tys. lekarzy i psychoterapeutów, prowadzących własną praktykę. Niemal wszyscy przyznali, że praca sprawia im przyjemność. 39 proc. lekarzy wyraziło jednak niezadowolenie ze swojej sytuacji finansowej i warunków pracy. Przeciętnie niemieccy lekarze pracują po 54 godzin tygodniowo, przyjmując codziennie po 45 pacjentów. Dwie trzecie uczestników ankiety przyznało, że brakuje im dla nich czasu. Narzekają także na rosnącą biurokrację i presję finansową.


Źródło:Onet.PL

Share Button

4 Comments

  1. Odent

    Mimo to specjaliści i tak nie narzekają na brak pracy – przynajmniej większość z nich. Z zawodowego punktu widzenia można nawet się pokusić o stwierdzenie, że wciąż brakuje stomatologów.

  2. Ankaxx

    Dzień dobry. Mój synek bardzo boi się znieczulenia? Gdzie stomatolog dla dzieci Kraków bądź okolice używa znieczulenia komputerowego? Może tu ? 3gdentist.eu
    Pozdrawiam

Komentuj