Wyszukiwanie

Obgryzanie paznokci a zęby

Obgryzanie paznokci a zęby.

Share Button

Obgryzanie paznokci jest nawykiem trudnym do opanowania. Zazwyczaj pojawia się pomiędzy 4 a 6 rokiem życia, a następnie jego częstotliwość wzrasta. Ocenia się, że onychofagią dotkniętych jest 20-33 proc. dzieci między 7 a 10 rokiem życia oraz 45 proc. nastolatków.

Obgryzanie paznokci a zęby

Obgryzanie paznokci jest szkodliwe nie tylko dla samych paznokci, ale też dla zębów, ponieważ powoduje odkształcenia w płytce zęba i przyczynia się do powstawania ostrych krawędzi. Może także prowadzić do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Z badań Academy of General Dentistry wynika, że obgryzanie paznokci podnosi ryzyko zachorowania na bruksizm (patologiczne tarcie zębami szczęki o zęby żuchwy, występujący najczęściej w nocy) lub niezamierzone zgrzytanie zębami.

Jak się tego pozbyć?

Najlepszym sposobem zaprzestania obgryzania paznokci jest ich właściwe obcinanie lub wykonanie manicure w salonie kosmetycznym. Pomocna w ograniczeniu nawyku może być zajęcie ust czymś innym np. żuciem gumy, zjadaniem orzechów lub suszonych owoców. W przypadku młodszych dzieci należy wraz z psychologiem dziecięcym znaleźć przyczynę niepokoju i lęku malucha. Ważna jest także zmiana stosunku rodzica do dziecka – okazywanie aprobaty, chwalenie, wspólne gry i zabawy, by wykształcić poczucie bezpieczeństwa.

Osoby dorosłe często zaprzestają obgryzania paznokci ze strachu przed infekcją lub wstydem przed nieestetycznymi paznokciami. Dobrą metodą jest także prowadzony przez psychologów trening zmiany nawyków, który nie tylko eliminuje brzydki zwyczaj, ale uczy także prawidłowego oddychania, koncentracji na własnych odczuciach i technik relaksacji.

Można również stosować inne metody, jak nakładanie na paznokcie źle smakujących substancji (skuteczny jest sok z aloesu).

Wpływ na zdrowie

Długotrwałe obgryzanie paznokci prowadzi do wielu powikłań kosmetycznych i zdrowotnych takich jak:
– uszkodzenie i zniekształcenie płytki paznokciowej;
– problemy stomatologiczne – wady zgryzu, choroby stawu skroniowo – żuchwowego, zniekształcenie szczęk, pęknięcia i starcie powierzchni zębów (siekacze górne), stany zapalne dziąseł;
– zakażenia bakteryjne miejscowe i ogólnoustrojowe (najczęściej Escherichia coli, gronkowcem złocistym, czy paciorkowcem ropnym);
– choroby pasożytnicze (owsica, lamblioza).
Ponadto długotrwałe, wieloletnie obgryzanie paznokci może spowodować ich zanik. Nieprawidłowa pielęgnacja i nieestetyczny wygląd paznokci może wpływać na problemy z samoakceptacją oraz obniżać poczucie własnej wartości.

Długotrwałe obgryzanie paznokci może spowodować ich zanik. Nieprawidłowa pielęgnacja i nieestetyczny wygląd paznokci może wpływać na problemy z samoakceptacją oraz obniżać poczucie własnej wartości.

Studio Uśmiechu MM Dent



Źródło:
Dzieci.pl, Materiały własne,

Share Button

Komentarze

  1. Pingback: Obgryzanie paznokci a zęby.

Komentuj