Tak wynika z badań naukowców!
Co robić, aby dobrze dbać o zęby? Oczywiście: szczotkować, używać nici dentystycznej, odwiedzać dentystę przunajmniej raz na pół roku. Jak się okazuje, na zdrowie zębów wpływa wiele innych czynników. EurekAlert informuje o badaniach Carole Palmer, członkini Tufts University School of Dental Medicine. Postanowiła ona obalić mity dotyczące stomatologii i nakreśliła, w jaki sposób dieta i odżywianie wpływają na zdrowie zębów u dzieci, nastolatków, przyszłych mam, dorosłych i osób starszych.Słabe zdrowie zębów nie zależy jedynie od tego, co aktualnie spożywamy. Naukowcy twierdzą, że los zębów decyduje się znacznie wcześniej, bowiem już w brzuchu matki.
Przyszłe mamy powinny wiedzieć, że ich dieta wpływa na rozwój zębów płodu. Słabe odżywianie podczas ciąży może spowodować, że dziecko będzie miało problemy z zębami. – Pomiędzy 14 tygodniem a 4 miesiącem deficyt wapnia, witaminy D i A, białka i kalorii może spowodować wadę zębów – mówi Palmer. Dane sugerują także, że brak odpowiedniej dawki witaminy B6 lub B12 może być przyczyną zajęczej wargi lub rozszczepienia podniebienia.
Cukier nie musi niszczyć zębów?
Analizy wskazują, że wpływ cukru na stan zdrowia zębów to mit! Naukowcy twierdzą, że zdrowie uzębienia nie zależy od ilości spożywanego cukru, ale od długości czasu, podczas którego cukier ma kontakt z zębami. Powszechnie także za normalne uważa się utratę przez dzieci zębów mlecznych spowodowaną próchnicą. Tymczasem okazuje się, że próchnica ta może uszkodzić również dopiero rozwijającą się koronę zębów stałych, rozwijających się pod nimi. Poza tym, jeśli mleczaki wypadną za wcześnie, nowe zęby mogą urosnąć nieprawidłowo.Okazuje się też, że do utraty zębów może doprowadzić osteoporoza. Zęby są bowiem trzymane w żuchwie przez kości twarzy, które również mogą być zaatakowane przez osteoporozę.
Profesor Palmer dementuje także pogląd, jakoby protezy sprzyjały poprawie diety. Jak mówi, w rzeczywistości jest tak, że bardzo często protezy nie są dobrze dobrane. Skutkuje to tym, że starsze osoby mają skłonności do spożywania posiłków łatwych do przeżucia, ale mało wartościowych, takich jak np. ciastka.Na zły stan zębów mogą wpływać antydepresanty, leki moczopędne, przeciwhistaminowe i uspokajające, źle wpływa na nie zmniejszenie wydzieliny śliny. Palmer tłumaczy, że zmniejszona ilość śliny sprawia, że jama ustna oczyszcza się znacznie wolniej. Zagrożenie dla zębów znacznie wzrasta również u cukrzyków, którzy bardziej narażeni są na zapalenie dziąseł.(ew/pap)
Co robić, aby dobrze dbać o zęby?
Oczywiście: szczotkować, używać nici dentystycznej, odwiedzać dentystę przynajmniej raz na pół roku. Jak się okazuje, na zdrowie zębów wpływa wiele innych czynników.
EurekAlert informuje o badaniach Carole Palmer, członkini Tufts University School of Dental Medicine. Postanowiła ona obalić mity dotyczące stomatologii i nakreśliła, w jaki sposób dieta i odżywianie wpływają na zdrowie zębów u dzieci, nastolatków, przyszłych mam, dorosłych i osób starszych.
Słabe zdrowie zębów nie zależy jedynie od tego, co aktualnie spożywamy. Naukowcy twierdzą, że los zębów decyduje się znacznie wcześniej, bowiem już w brzuchu matki. Przyszłe mamy powinny wiedzieć, że ich dieta wpływa na rozwój zębów płodu. Słabe odżywianie podczas ciąży może spowodować, że dziecko będzie miało problemy z zębami. – Pomiędzy 14 tygodniem a 4 miesiącem deficyt wapnia, witaminy D i A, białka i kalorii może spowodować wadę zębów – mówi Palmer. Dane sugerują także, że brak odpowiedniej dawki witaminy B6 lub B12 może być przyczyną zajęczej wargi lub rozszczepienia podniebienia.
Analizy wskazują, że wpływ cukru na stan zdrowia zębów to mit! Naukowcy twierdzą, że zdrowie uzębienia nie zależy od ilości spożywanego cukru, ale od długości czasu, podczas którego cukier ma kontakt z zębami. Powszechnie także za normalne uważa się utratę przez dzieci zębów mlecznych spowodowaną próchnicą. Tymczasem okazuje się, że próchnica ta może uszkodzić również dopiero rozwijającą się koronę zębów stałych, rozwijających się pod nimi. Poza tym, jeśli mleczaki wypadną za wcześnie, nowe zęby mogą urosnąć nieprawidłowo.
Protezy a zmiana diety
Okazuje się też, że do utraty zębów może doprowadzić osteoporoza. Zęby są bowiem trzymane w żuchwie przez kości twarzy, które również mogą być zaatakowane przez osteoporozę. Profesor Palmer dementuje także pogląd, jakoby protezy sprzyjały poprawie diety. Jak mówi, w rzeczywistości jest tak, że bardzo często protezy nie są dobrze dobrane. Skutkuje to tym, że starsze osoby mają skłonności do spożywania posiłków łatwych do przeżucia, ale mało wartościowych, takich jak np. ciastka.
Na zły stan zębów mogą wpływać antydepresanty, leki moczopędne, przeciwhistaminowe i uspokajające, źle wpływa na nie zmniejszenie wydzieliny śliny. Palmer tłumaczy, że zmniejszona ilość śliny sprawia, że jama ustna oczyszcza się znacznie wolniej. Zagrożenie dla zębów znacznie wzrasta również u cukrzyków, którzy bardziej narażeni są na zapalenie dziąseł.
PAP
Źródłó:
PolskieRadio.pl