Wyszukiwanie

Zdrowy uśmiech

Sposób na udaną pierwszą randkę – zdrowe zęby to podstawa.

Share Button

Wnętrze jest najważniejsze. Nie mniej jednak jak udowadnia British Health Dental Foundation bez zdrowego uśmiechu szanse na udane pierwsze wrażenie jest minimalne. Ich zdaniem winne temu są media i amerykańscy aktorzy i – wypaczające pojęcie piękna.

Aż 69 proc. z nas nie umówiłoby się na randkę z osobą, która ma krzywe zęby. 57 proc. nie zaryzykowałoby już drugiej randki, jeśli u partnera zauważyłoby brak jednego zęba. 18 proc. ani myśli randkować z osobami o żółtych zębach. Tak twierdzą przynajmniej naukowcy z British Health Dental Foundation. Przeprowadzili oni ankietę wśród 1000 Brytyjczyków, z której wynika jasno – nie chcemy randkować, jeśli ktoś nie ma czym się do nas uśmiechać. A mając uśmiech na linii oczu zwracamy praktycznie uwagę na wszystko. Odrzucają nas żółte zęby, brak zębów, a nawet plomby i spękania. Te ostatnie nie akceptuje u partnera 18 proc. zapytanych. Nic więc dziwnego, że single stanowią dziś największy odsetek pacjentów gabinetów stomatologicznych.

Idealne, piękne i równe zęby ma niecałe 5 proc. Polaków. Gdyby potraktować to poważnie, aż 95 proc. nie miałoby szans na randkę, związek i miłość. Coś w tym jednak jest, bo zarówno kobiety jak i faceci do dentysty często przychodzą często zanim wyruszą na randkowe łowy.

Białe zęby kuszą. Popsute odrzucają.

Według badań Smart Dating UK, aż 60 proc. z nas nie daje drugiej szansy po pierwszym spotkaniu osobie z żółtymi i przebarwionymi zębami. Co więcej badania przeprowadzone przez klinikę CosmaLite w Nowym Jorku pokazują, że o ile jesteśmy w stanie wybaczyć partnerowi niedoskonałości ciała, a nawet kiepską cerę, to ani myślimy umawiać się z osobami, które mają kiepskie zęby. Znajdują się one dziś za Oceanem na 1 miejscu w rankingu tzw. turn offs czyli najbardziej odrzucających cech potencjalnego partnera. Zęby są ważne aż dla 87 proc. ankietowanych. Dla porównania cera jest istotna dla 67 proc. a kolor włosów dla 27 proc. Co ciekawe, zapach potu przeszkadza tylko 12 proc.

Równe zęby i prawidłowy zgryz to podstawa

Wada zgryzu wraz z wiekiem jest głównym czynnikiem utraty zębów. Niewłaściwe ułożenie zębów przyśpiesza stopniową ich utratę z kości i dziąseł. Utrata nawet jednego zęba sprawia że powoli rozpoczyna się efekt domina. Zęby sąsiadujące pustą przestrzenią po zębie nie mając oparcie tylko z jednej strony zaczynają się chwiać. W efekcie ich obluzowania możemy je szybko stracić.

Poza tym proste zęby warto mieć nie tylko ze względów estetycznych: wady zgryzu mogą wywołać wiele schorzeń, takich jak rozchwianie czy wysuwanie się zębów, choroby przyzębia oraz zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych. Ponadto nieprawidłowo rozmieszczone zęby trudniej czyścić, co skutkuje odkładaniem się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego.

Przerwa między jedynkami – sexy czy nie?

Dla niektórych szpara między zębami (tzw. diastema) jest sexy, dla innych to powód do kompleksów. Dziś problem ten można usunąć podczas jednej wizyty u dentysty.

Chociaż przerwy między zębami, zwłaszcza między jedynkami mogą być sexy – mają je przecież Brigitte Bardot, Anna Paquin czy Tomasz Karolak, dla wielu osób jest to powód do wstydu. Ponad 89% osób z przerwami między zębami, chętnie by się ich pozbyło raz a na dobre. Dla prawie 90% to główny powód, dla którego ukrywają swój uśmiech.

Dziś diastemy, popularnie zwane szparami między zębami można usunąć podczas jednej wizyty. Wszystko za sprawą światłoutwardzalnych, dostosowywanych do koloru zębów żywic kompozytowych, które dentysta nakłada na własne szkliwo. Zabieg trwa około 30 minut dla jednego zęba i jak zapewniają dentyści, jest to rozwiązanie dla osób, które chcą osiągnąć bardzo szybki efekt estetyczny, bez leczenia ortodontycznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej jak zlikwidować diastemę? Kliknij tutaj.

Wybielać, czy nie wybielać?

Co może być piękniejsze do szczerego uśmiechu? Szczerobiały uśmiech. Jak nic innego gwarantuje maksymalne poczucie atrakcyjności.

Wybielanie to tylko jeden z jego elementów, za to najbardziej widoczny. I często bolesny proces. Żele do wybielania mają coraz wyższe stężenia, bo pacjenci oczekują coraz szybszych i lepszych efektów. Najważniejsze jest jednak trafić w ręce właściwego dentysty. Należy także pamiętać, że wybielanie jest wyłącznie zwieńczeniem procesu leczenia, które zapewnia zębom bardziej estetyczny wygląd, i konieczne jest wcześniejsze doprowadzenie ich do porządku: zlikwidowanie ubytków, sprawdzenie starych wypełnień oraz jeśli to konieczne przeprowadzenie leczenia ortodontycznego.

A jeśli nie chcę wybielać?
Nie interesuje cię wybielanie zębów, ale chcesz podkreślić ładny z natury kolor szkliwa albo zatuszować przebarwienia zębów? Jeśli jesteś mężczyzną, masz małe pole do popisu, ale jeśli jesteś kobietą, naucz się tak dobierać kosmetyki do makijażu, aby uwypuklić zalety pięknego uśmiechu lub też „zamalować” jego wady. O tego typu trikach optycznych wie prawie każdy dentysta, więc podczas wizyty kontrolnej możesz zapytać o radę [dowiedz się więcej].

Zdrowy uśmiech nie tylko na randkę

Promienny uśmiech to podstawa ‘Pierwszego wrażenia’, także istotnego przy kontaktach służbowych i rozwoju kariery zawodowej. Rozmowa kwalifikacyjna to poważna sprawa, ale grobowa mina raczej nie pomoże. Jak nas widzą, tak nas piszą, a z pewnością chętniej pracuje się z miłymi, umiarkowanie radosnymi osobami, niż ze sztywniakami. Braki w uzębieniu są często dyskwalifikujące – szczególnie w zawodach gdzie ma się kontakt z Klientem.

Współczesna stomatologia z zębami potrafi zrobić wszystko. Wyprostować te najbardziej krzywe, rozjaśnić te najbardziej żółte. Korzystając z metod medycyny estetycznej, jest w stanie skorygować nawet dziąsła nadmiernie ujawniające się w trakcie uśmiechu. Jednym słowem, może podarować nowy, bezwstydny uśmiech.

Studio Uśmiechu MM DentCzytaj także na interia.pl

Share Button

Komentuj