Uśmiech nie jest pełny bez białych i prostych zębów.
Proste zęby warto mieć nie tylko ze względów estetycznych: wady zgryzu mogą wywołać wiele schorzeń, takich jak rozchwianie czy wysuwanie się zębów, choroby przyzębia oraz zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych. Ponadto nieprawidłowo rozmieszczone zęby trudniej czyścić, co skutkuje odkładaniem się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego.
Wada zgryzu wraz z wiekiem jest głównym czynnikiem utraty zębów. Niewłaściwe ułożenie zębów przyśpiesza stopniową ich utratę z kości i dziąseł. Wada położenia szczęk może być dodatkową przyczyną wady zgryzu, wpływającą na zmiany patologiczne w stawie skroniowo- żuchwowym (TMJ) wraz z licznymi związanymi z tym objawami.
APARATY STAŁE:
Stałe aparaty ortodontyczne w przeciwieństwie do ruchomych są zakładane przez lekarza ortodontę na zęby na cały okres leczenia. Obecnie cieszą się one jednak większym zainteresowaniem pacjentów niż aparaty zdejmowane, bowiem ich zastosowanie znacznie skraca czas leczenia i zwiększa jego efektywność.
Leczenie aparatami stałymi rozpoczynamy już w momencie wyrzynania się zębów stałych, więc od 8 – 9 roku życia.
W literaturze brak jest górnej granicy wieku w leczeniu ortodontycznym. Ortodoncja rozpoczyna się od badania pacjenta, analizy zdjęć RTG (pantomogramu i zdjęcia bocznego czaszki) oraz analizy modeli. Przygotowanie ortodontyczne jest bardzo ważne, gdyż pozwala na dokładne zaplanowanie leczenia. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie najlepszych efektów w najkrótszym czasie. W naszym gabinecie stosujemy połączenie systemu California (dra Brown’a) oraz systemu Kracovia (prof. Williams’a). Zastosowanie małych sił podczas leczenia ortodontycznego zdecydowanie przyspiesza leczenie oraz ma duży wpływ na stabilizację osiągniętego efektu.
W Studiu Uśmiechu MM Dent proponujemy naszym Pacjentom leczenie aparatami: metalowym oraz szafirowym.
Leczenie aparatem stałym trwa około roku. W tym czasie dochodzi nie tylko do prawidłowego ustawienia zębów szczęki i żuchwy (do wyprostowania zębów), ale również do doprowadzenia do prawidłowego kontaktu między zębami górnymi i dolnymi.
Po zakończonym leczeniu następuje faza retencji, która polega na zastosowaniu aparatu utrzymującego efekty leczenia. Faza ta trwa kilka lat zależnie od wady wyjściowej pacjenta.
Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego przygotowanego przez Blend-a-med (nie zapomnij włączyć PL napisów – opcja na dole okienka):
Leczenie dorosłych (Ortodoncja)
W przypadku osób dorosłych powodem, dla których zgłaszają się one do lekarza ortodonty, są istotne zaburzenia czynnościowe narządu żucia (np. przodozgryz głęboki wtórny). Tego rodzaju wady powstają w wyniku utraty zębów bocznych i przesunięcia się zębów sąsiadujących. W efekcie, zmianie ulega układ łuku zębowego.
Nierzadko przyczyną rozpoczęcia leczenia ortodontycznego przez osoby dorosłe jest wieloletnie posiadanie wad zgryzu (nierzadko nawet od dzieciństwa) i zaniedbanie ich korekcji. Przyznać jednak trzeba, że im wada zgryzu jest bardziej utrwalona, tym trudniej jest ją skorygować.
Czasami leczenie wad zgryzu osób dorosłych jest bardziej skomplikowane niż dzieci. Powodem może być na przykład brak możliwości wpływania na podstawy kostne. Nie wolno więc stosować sukcesywnego (powolnego) rozszerzania szczęki w celu pobudzenia jej wzrostu. Nie wolno również zmieniać pozycji szczęki względem żuchwy, bowiem taka korekta możliwa jest wyłącznie u dzieci. Tego rodzaju przebudowa wzajemnych układów jest możliwa wyłącznie na etapie wzrostu.
APARATY RUCHOME
Aparaty ortodontyczne ruchome są stosowane najczęściej do korekcji niewielkich wad zgryzu u małych dzieci nieposiadających jeszcze wszystkich stałych zębów. Ich zadaniem jest również zapobieganie rozwijającym się wadom lub pogłębianiem już istniejących.
Im wcześniej zastosowane zostanie leczenie korekcyjnym aparatem ortodontycznym, tym większe szanse na posiadanie w przyszłości idealnego zgryzu i owalu twarzy.
Największą zaletą terapii przy użyciu aparatów ruchomych jest możliwie wczesny okres rozpoczęcia leczenia. Już na etapie posiadania zębów mlecznych można rozpocząć leczenie, które nie byłoby możliwe przy zastosowaniu aparatu stałego.
Kolejną zaletą aparatów ruchomych jest ich niewielki koszt. W porównaniu z ceną aparatu stałego, wydatek poniesiony na wykonanie aparatu zdejmowalnego jest minimalny.
Do największych wad tychże aparatów należy jednak konieczność noszenia ich przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Dowiedziono, że wkładanie aparatu do buzi wyłącznie na noc nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Leczenie dzieci (Ortodoncja)
Kiedy dziecko powinno zacząć nosić aparat ortodontyczny?
Stowarzyszenia Ortodontów zalecają, aby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty jak najwcześniej, nawet w wieky 2-3 lat – jednak nie później niż w wieku 7.
Im wcześniej zostanie zdiagnozowana wada tym łatwiejsze będzie jej skorygowanie. Niestety, wielu rodziców zakłada, że muszą czekać aż dziecko będzie miało wszystkie swoje stałe zęby, tylko po to by dowiedzieć się później, że leczenie byłoby znacznie prostsze, gdyby rozpoczęło się wcześniej.
Niektóre z pozornie łatwiejszych do leczenia stanów, sygnalizujących potrzebę na wczesne badanie ortodontyczne to:
- Wczesne lub późne wypadanie zębów
- Trudności w żuciu czy gryzieniu
- Oddychanie przez usta
- Ssanie kciuka
- Tłoczące się, źle ulokowane, czy zablokowane zęby
- Szczęki przesunięte lub wydające dźwięki
- Trudności z wymową
- Gryzienie policzka lub brzegu ust
- Zęby spotykające się w anormalny sposób lub nie spotykające się wcale
- Zaburzenia symetrii twarzy
- Szczęki, które są za daleko wysunięte wprzód lub w tył
- Zgrzytanie lub zaciskanie zębów.
Kto nie może nosić aparatu ortodontycznego?
Aparatu nie mogą nosić osoby zmagające się z chorobami, które obniżają odporność organizmu, np. białaczka, osoby z zaburzeniami hormonalnymi, niewyrównaną cukrzycą, a także przyjmujące leki na osteoporozę. W przypadku cukrzyków należy zgłosić lekarzowi chęć założenia aparatu i dopiero po stwierdzeniu ustabilizowanego poziomu hormonów i cukru można udać się do ortodonty. Aparatu ortodontycznego nie mogą założyć również osoby z dużymi brakami w uzębieniu oraz z poważnymi chorobami przyzębia. Wszelkie choroby przyzębia i stany zapalne w jamie ustnej muszą zostać wyleczone przed założeniem aparatu.
Kiedy aparat może zaszkodzić?
Przy zakładaniu aparatu ortodontycznego należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza. Podczas każdej wizyty ortodonta sprawdza stan uzębienia i reguluje aparat tak, by ostatecznie leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty. Stały aparat, który przez kilka miesięcy nie jest kontrolowany przez lekarza, może być bardzo szkodliwy dla pacjenta. Wizyty najczęściej odbywają się raz w miesiącu, a w przypadku aparatów, które same się regulują – co 6-8 tygodni. Podczas noszenia aparatu trzeba także bezwzględnie dbać o właściwą higienę jamy ustnej. W trakcie mycia zębów musimy dotrzeć do wszystkich powierzchni zębów i szczelin, w których może rozwinąć się próchnica. Niedokładne czyszczenie zębów może także sprawić, że powstaną na nich przebarwienia.
Jeśli w zębie pojawi się próchnica, nie panikujmy. Ortodonta może zdjąć aparat lub jego część, tak by stomatolog wyleczył ubytek. Po zaleczeniu aparat trzeba jak najszybciej założyć z powrotem.