Wyszukiwanie

najlepsi dentysci w warszawie

Sztuczna kość z Polski

Share Button

Wynalazek zespołu pod kierownictwem prof. Grażyny Ginalskiej z Uniwersytetu w Lublinie, czyli polska sztuczna kość, jest już znany i w naszym kraju, i na świecie.

Po sześciu latach badań i prac powstał biomateriał, który można nazwać sztuczną kością: biokompatybilny z tkankami, lekki, sprężysty i twardy. Kompozyt po kilku miesiącach od wszczepienia integruje się całkowicie z naturalną strukturą kostną.

Na tle dostępnej konkurencji polski kompozyt wyróżnia się na plus. Już teraz, choć wynalazek nie doczekał się jeszcze komercjalizacji na wielką skalę, naprawiono nim uszkodzone kości u kilkunastu pacjentów. Docelowo można będzie nim leczyć choroby jamy ustnej i odtwarzać kości przyzębia zniszczone przez paradontozę. To wielka nadzieja dla pacjentów poradni periodontologicznych i wielka szansa na intensywny rozwój wielu dziedzin stomatologii.

Sztuczna kość z Polski z nagrodami

„Prof. Grażyna Ginalska, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została laureatką konkursu „Twórcy innowacji 2014” w kategorii „Nowe technologie”. Kapituła wyróżniła ją za prace przy tzw. «sztucznej kości z Lublina»” – informuje „Dziennik Wschodni” w wydaniu z dnia 26.09.2014 r. To kolejne uhonorowanie zasług polskiej uczonej i jej obsypanego już laurami wynalazku.


Źródło: Newsweek Polska, Dziennik Wschodni

Share Button

Komentuj