Wyszukiwanie

Rogi jelenia i stomatologia

Rogi jelenia przydatne w stomatologii (kom. macierzyste)

Share Button

Wielkim sukcesem zostało okrzyknięte odkrycie wrocławskich naukowców – znalezione przez nich w porożu jeleni komórki macierzyste mogą być przełomem w medycynie regeneracyjnej, w tym stomatologii, ale także w kosmetologii. Firma Stem Cells Spin, będąca spin-offem Wrocławskiego Parku Technologicznego, zakończyła właśnie kolejny etap prac nad komórkami MIC-1.

Naszym badaczom jako pierwszym na świecie udało się udowodnić, że w porożu jeleni są komórki macierzyste, a następnie je wyhodować w warunkach laboratoryjnych.

– Jako pierwsi na świecie użyliśmy tych komórek do regeneracji tkanek. Do tej pory nie udało się to nikomu. Teraz pracujemy nad wykorzystaniem unikatowego potencjału naszego odkrycia – mówi dr hab. Marek Cegielski. Dr Cegielski jest lekarzem weterynarii z Akademii Medycznej, który dokonał przełomowego odkrycia wspólnie z prof. Markiem Bochnią, dr. Wojciechem Dziewiszkiem i dr. hab. Ireneuszem Całkosińskim.

Naukowcom udało się udowodnić, że komórki macierzyste MIC-1 stymulują tkanki do naprawy, posiadają własności immunosupresyjne i aktywnie uczestniczą w regeneracji, co jest ogromną szansą zarówno dla medycyny regeneracyjnej, jak i kosmetologii.

MIC-1 potrafią regenerować tkankę łączną, mięśniową, nerwową i nabłonkową, a badacze największy potencjał widzą w przypadku tkanki kostnej, chrzęstnej i nabłonkowej, co oznacza możliwości szybszej odbudowy i zrostu kości, a także pomoc w przypadkach trudno gojących się ran.



Źródło: www.pi.gov.pl
Photo credit: comedy_nose / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Share Button

Komentuj