Wyszukiwanie

blog stomatologiczny warszawa praga biozęby

Biozęby: Trzeci ząb z komórek dziąseł.

Share Button

W niedalekiej przyszłości implanty stomatologiczne mogą zostać wyparte przez zęby wyhodowane z komórek dziąseł (Biozęby).

Prace nad tzw. biozębami dla dorosłych koncentrują się na pozyskaniu zawiązków zębów (takich jak u płodu). Mimo różnicy środowisk, zawiązki mogłyby normalnie urosnąć.

Wyzwaniem pozostaje jednak zidentyfikowanie komórek nadających się do opisanego celu. Dotąd naukowcy często posługiwali się komórkami embrionalnymi, ale choć spełniają one swoją funkcję, z oczywistych względów nie sprawdzą się w codziennej praktyce klinicznej.

Należy zidentyfikować inne źródła […] komórek nabłonkowych i mezenchymalnych – twierdzi prof. Paul Sharpe z King’s College London (KCL), dodając, że by biozęby stały się realną alternatywą dla zwykłych implantów, musielibyśmy pozyskiwać wystarczającą liczbę komórek odontogennych.

Postawione przez Brytyjczyków warunki nie powinny dziwić, zważywszy, że podczas ciąży poszczególne części zawiązka zęba powstają z jednej z 2 tkanek embrionalnych: nabłonkowej lub mezenchymatycznej.

Podczas eksperymentów zespół wykorzystał tkankę dziąsłową pacjentów leczonych w Instytucie Stomatologii KCL. Komórki namnażano, a następnie mieszano z mysimi komórkami mezenchymatycznymi. Przeszczepiając gryzoniom taki koktajl, naukowcy byli w stanie uzyskać hybrydowe zęby ze szkliwem, zębiną oraz korzeniami.

Komórki nabłonkowe z dziąseł dorosłego człowieka mogą prawidłowo reagować na wywołujące wzrost zęba sygnały z tkanki mezenchymatycznej. Po hodowli in vitro zachodzi różnicowanie do odpowiednich typów komórek. Formują się też korona oraz korzenie.

Biozęby – naura zamiast tytanu

Z prowadzonych dotychczas badań wynika, że biozęby w przyszłości mają szansę wyprzeć oparte na tytanowych wszczepach implanty. Jak się okazuje, komórki pobrane z dziąsła dorosłego pacjenta są w stanie reagować na sygnały, przesyłane przez mysie komórki macierzyste zębów, co w konsekwencji prowadzi do wykształcenia się prawidłowo funkcjonujących struktur zębowych. Teraz naukowców czeka kolejne zadanie: identyfikacja kultury dojrzałych komórek mezenchymatycznych w ciele człowieka, co pozwoliłoby na indukowanie wytwarzania zębów w laboratorium. I choć na razie do tego punktu jeszcze daleka droga, nie jest wykluczone, że w przyszłości możliwe będzie wygenerowanie całkowicie naturalnych implantów zębowych z własnych komórek dziąsła pacjenta, bez konieczności uciekania się do tytanowych wszczepów.

Jak tłumaczy Sharpe, kolejnym krokiem naukowców będzie ustalenie, jak hodować komórki mezenchymalne dorosłego ludzkiego organizmu, tak by działały one na podobnej zasadzie co komórki embrionalne.

Studio Uśmiechu MM Dent

Powiązane usługi Studia Uśmiechu MM Dent

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Studia Uśmiechu MM Dent:

  • Warto także zapoznać się z naszymi PROMOCJAMI

Źródło:
Kopalniawiedzy.pl

Share Button

Komentuj